Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Aktywny senior – codzienna dawka zdrowia

Według badań, w 2050 roku osoby w wieku 60–79 lat będą stanowić jedną czwartą całej ludności Unii Europejskiej, społeczeństwo Europy się starzeje. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozwolić na spadek jakości naszego życia. Osoby starsze wykazują coraz większą chęć do aktywności fizycznej. Są zainteresowane już nie tylko spacerami, ale również pływaniem i zajęciami fitness. Ograniczenia, jakie mogą się pojawić, nie są związane z wiekiem, lecz ze stanem zdrowia seniora, przede wszystkim zaburzeniami ruchu.

Praca opiekuna osoby starszej nie ogranicza się jedynie do pomocy w codziennej toalecie, przygotowywaniu i podawaniu posiłków, robienia zakupów i sprzątania. Może być to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie, z którego również Ty będziesz czerpać duże korzyści. Jeżeli Twój podopieczny może samodzielnie się poruszać, a nawet tryska witalnością, to zaproponuj mu aktywny sposób spędzania czasu wolnego.

Sport leczy

Ruch i aktywność fizyczna wspiera funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku osób starszych są szczególnie ważne, ponieważ zapobiegają zmianom zwyrodnieniowych stawów, a także zmniejszają ból związany z poruszaniem się.

Siedzący tryb życia przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu większości układów i funkcji organizmu człowieka. Upośledzeniu ulegają przed wszystkim układy: ruchu, krążenia i układ oddechowy. Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na krążenie i dotleniają wewnętrzne organy, a także usprawniają pracę serca. Warto podkreślić, że aktywność fizyczna sprzyja zachowaniu dobrej sprawności umysłowej nawet pomimo zaawansowanego wieku.

Aktywność dostosowana do możliwości seniora

Bardzo ważne jest, aby dyscyplina, którą wspólnie wybierzecie, była dostosowana do możliwości Twojego podopiecznego, tylko wtedy będzie miała korzystny wpływ na jego zdrowie i oczywiście będzie dla niego źródłem radości i satysfakcji. Jedną z częściej wybieranych aktywności jest jazda na rowerze. Bardzo dobrze wpływa na pracę serca i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto rekreacyjna forma tego sportu nie obciąża stawów.

Dla poprawy elastyczności stawów i mięśni zaproponuj swojemu podopiecznemu gimnastykę. Dzięki nimi ponadto uniknie on bolesnych skurczów mięśni i problemów z kręgosłupem. Trendem wśród osób starszych jest obecnie nordic walking. Chodzenie z kijkami nie obciąża stawów, a ponadto angażuje aż 90% mięśni.

Jeżeli Twój podopieczny ma jednak problem z poruszaniem się i nie wskazany w jego przypadku jest wysiłek fizyczny, to nie rezygnuj ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Krótki spacer to również forma aktywności, która wspiera organizm człowieka niezależnie od wieku.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek