Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Cukrzyca u seniora – o czym musisz wiedzieć?

Wśród osób chorych na cukrzyce typu 2 aż 40% to pacjenci po 65. roku życia. Jest to choroba starcza, która pojawia się wraz z wiekiem, często pierwsze objawy są niedostrzegalne, w związku z czym pozwalamy się jej rozwijać. Opiekun, którego podopieczny choruje na cukrzyce, musi zapoznać się z podstawowymi zasadami opieki nad osobą, która wymaga stosowania specjalnej diety, jak również regularnej kontroli poziomu cukru we krwi. Warto również mieć świadomość objawów tej choroby, aby w odpowiednim momencie zareagować i podjąć odpowiednie leczenie.

W jaki sposób rozpoznać  cukrzyce?

Oczywiście niezbędne jest do tego wykonanie specjalistycznych badań, jednak są objawy, które mogą świadczyć o tym, że w organizmie seniora zachodzą zmiany wywołane nieprawidłową pracą trzustki. W wielu przypadkach cukrzyca typu 2. jest następstwem insulinooporności. Ponadto im człowiek jest starszy, tym większe jest stężenie glukozy w jego krwi. Taka zależność jest jedną z częstszych przyczyn wystąpienia cukrzycy.

Organizm człowieka wysyła wyraźne sygnały, że w jego organizmie zachodzą niekorzystne zmiany. Osoba starsza powinna skonsultować się z lekarzem pod kątem ewentualnego wystąpienia cukrzycy, kiedy:

  • Szybko traci na wadze
  • Na jego skórze pojawiły się niepokojące zmiany
  • Wydala dużą ilość moczu
  • Czuje się osłabiony
  • Ma wzmożone pragnienie
  • Nastąpiło u niego pogorszenie jakości widzenia

Objawy te nie muszą wskazywać jednoznacznie na cukrzyce, mogą być związane z innymi chorobami lub też chwilowym osłabieniem organizmu. Warto jednak w takiej sytuacji umówić się na wizytę u specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Jak zadbać o cukrzyka?

Twój podopieczny choruje na cukrzycę? Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na jego dietę. Należy z niej wyeliminować kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, a więc tłuste mięsa, jak również kwasy tłuszczowe konfiguracji trans, których źródłem są utwardzone margaryny. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste oraz ciemne makarony, ryże i kasze. Na śniadanie bardzo dobrze sprawdzą się płatki owsiane z dodatkiem sezonowych owoców. W żadnym z posiłków nie może zabraknąć porcji warzyw. Najwięcej wartości odżywczych i witamin mają te surowe, jeśli jednak senior ma problemy z uzębieniem i trawieniem, możesz je ugotować na parze. W diecie cukrzyka bardzo dobrze sprawdzą się również ryby, nie smaż ich, a piecz w folii lub gotuj. Z diety najlepiej całkowicie wyeliminować słodycze, które możesz zastąpić słodkimi deserami samodzielnie przygotowanymi, jak owocowe galaretki czy owsiane ciastka.

Jeżeli to możliwe, to zadbaj o ruch swojego podopiecznego. Nie unikajcie spacerów, wskazane są także jazda na rowerze i pływanie.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek