Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Dlaczego warto poznać rodzinę swojego podopiecznego?

W jaki sposób organizowana jest opieka nad osobą starszą? Czy jest to pomysł jej rodziny czy może sama prosi o pomoc? Zdarza się również, że jest ona jej oferowana z konkretnej organizacji lub instytucji zajmującej się wsparciem dla seniorów. Wielu opiekunów zastanawia się, czy w przypadku, kiedy ich podopieczni mają rodziny, czy warto je poznać i utrzymywać z nimi kontakt. Zawsze lepiej, szczególnie dla osoby starszej, kiedy chcemy poznać jej bliskich. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Poznać rodzinę to lepiej poznać swojego podopiecznego

Osoby starsze nie zawsze dużo mówią o sobie. Są skryte, zamknięte w sobie, izolują się od otoczenia, nie chcą rozmawiać lub robią to stosunkowo rzadko. Opiekun musi uzyskać od niego przynajmniej podstawowe informacje dotyczące jego stanu zdrowia, oczekiwań oraz potrzeb. Jest to jednak tylko minimum, które i tak nie za każdym razem zostaje spełnione.

Opieka nad seniorem nie może ograniczać się jedynie do gotowania, podawania leków oraz porannej i wieczornej toalety. To coś więcej, mianowicie wsparcie psychiczne i mentalne dla osoby starszej, która ona na początku może odrzucać. Rozmowa z rodziną seniora może nam bardzo pomóc dowiedzieć się o jego stanie zdrowia oraz organizacji dnia, czyli jak wygląda jego poranek, południe i wieczór. Jednocześnie jednak otwiera się przed nami szansa na bliższe poznanie jego zainteresowań. Dzięki temu możemy mu zorganizować czas wolny tak, jak lubi.

Dla dobra osoby starszej

Kontakt z rodziną podopiecznego warto podtrzymywać jeszcze z jednego bardzo ważnego powodu. Zdarzają się sytuacje, kiedy nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie np. z jego agresją, depresją czy innymi zmianami w zachowaniu. Mogą one wynikać z choroby, ale także mieć inne przyczyny, o których my nie wiemy, a mogą wiedzieć jego najbliżsi. Rozmowa i wspólne zorganizowanie pomocy na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy chodzi o dobro seniora.

Rodzina może również pomóc w opiece. Podział obowiązków nie jest rzadkością nawet, jeżeli bliscy decydują się na wsparcie opiekuna. Ty dzięki temu będziesz mógł spędzić wieczór lub popołudnie ze znajomymi lub poświęcić go tylko dla siebie i na swoje przyjemności.

Niestety, nie zawsze senior ma rodzinę bądź nie utrzymuje z nią kontaktu. W takim przypadku opiekun bardzo często staje się dla niego najbliższą osobą, której ufa, z którą chce spędzać czas i w której pokłada wszelkie nadzieje zachowania sprawności przez możliwie najdłuższy czas.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek