Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Dlaczego warto wybrać legalne zatrudnienie?

Decydując się na pracę w charakterze opiekunki osób starszych niektóre osoby rozważają wyjazd na własną rękę i brak legalnego zatrudnienia. Warto przypomnieć o tym, że brak uregulowanych prawnie warunków pracy nie jest korzystny, nawet za cenę wyższych zarobków.

Z pewnością każda z czytających ten artykuł osób zastanawiała się kiedyś nad możliwością podjęcia się opieki nad seniorem „prywatnie”, bez podpisywania umowy o pracę. Jak można wyczytać z raportu przeprowadzonego niedawno na rynku niemieckim wśród opiekunek z zagranicy, powodem podejmowania takiej decyzji są główne kwestie finansowe, na które składają się między innymi obawa o odebranie świadczeń socjalnych w kraju ojczystym, ucieczka przed postępowaniem komorniczym, a nawet strach przed ustaniem prawa do pobierania alimentów czy stypendiów. Inną wskazaną opinią było przeświadczenie, że znalezienie legalnego zatrudnienia jako opiekun bądź opiekunka seniora nie jest możliwe.

Minusy pracy na czarno

Warto wiedzieć, że brak zalegalizowanej pracy wiąże się z wieloma niedogodnościami. Jedną z nich jest przymus płacenia wysokich kar pieniężnych (wynoszących nawet 5 tysięcy euro w przypadku Niemiec) w momencie odkrycia pracownika działającego w szarej strefie. Trzeba też pamiętać, że grzywna to nie jedyna konsekwencja. Wraz z nią stosuje się także wydalenie z kraju oraz zakaz pracy.

Inną obawą jest ta związana z wywiązaniem się przez pracodawcę z zawieranej często ustnie umowy. Strach przed nieotrzymaniem obiecanego wynagrodzenia za - nie ukrywajmy - ciężką pracę jest potęgowany również fakt, że praca na czarno nie zakłada ubezpieczenia takiego pracownika. W przypadku urazu lub wypadku jest on zdany sam na siebie i samodzielnie musi ponosić koszty leczenia bądź hospitalizacji.

Jedną z poważnych wad zatrudnienia bez umowy jest również brak bezpieczeństwa i to przypadku wykorzystywania takiego pracownika przez pracodawcę, nakładania dodatkowych obowiązków oraz brak ochrony czasu pracy. W obliczu wystąpienia kalectwa lub śmierci podopiecznego szara strefa oznacza nic innego jak oskarżenie karne o przyczynienie się do zgonu lub uszkodzenia ciała.

Dlaczego warto pracować legalnie?

Wszystkich tych nieprzyjemnych konsekwencji pracy na czarno można uniknąć wyjeżdżając do pracy pod opieką sprawdzonej agencji pracy dla opiekunek osób starszych. Kontrakt to nie tylko określona liczba godzin w ciągu dnia, ubezpieczenie oraz brak kar za nielegalne zatrudnienie. To przede wszystkim świadomość, że opiekunka otrzyma satysfakcjonujące wynagrodzenie na czas, a rodzina, do której przyjedzie, to ludzie godni zaufania.

Nie można nie wspomnieć także o całodobowym wsparciu ze strony firmy. Każdy opiekun otrzymuje swojego koordynatora – osobę, która odpowiedzialna jest za sprawowanie pieczy nad bezpieczeństwem i właściwymi warunkami zatrudnienia swojego pracownika.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek