Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jak nie być nadopiekuńczym?

Każdy jest świadomy tego, czym jest nadopiekuńczość i w teorii potrafi wytyczyć odpowiednią granicę pomiędzy nią, a opieką. Osoba starsza w zależności od sprawności ruchowej i fizycznej potrzebuje mniej lub bardziej naszej pomocy. Często popełnianym błędem jest jednak wyręczanie jej w czynnościach i obowiązkach, które może wykonać samodzielnie, co skutecznie ją od nas uzależnia.

Kiedy senior przestaje być samodzielny…

Istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu. Choroby i ograniczenia uniemożliwiające osobie starsze wykonanie niektórych czynności nie zawsze są barierą nie do pokonania w innych obowiązkach, z którymi doskonale może poradzić sobie samodzielnie. Opiekunowie bardzo często w obawie przed niespełnieniem oczekiwań swoich podopiecznych wykraczają poza swoje kompetencje, każdą czynność starają się wykonywać za niego. To dla seniora sygnał, że ma przy sobie kogoś, kto wyręczy go we wszystkim, traci on wówczas motywację do jakiejkolwiek aktywności, a w efekcie czuje się bezpiecznie tylko w towarzystwie swojego opiekuna.

Nadopiekuńczość może być więc przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia osoby starszej. Mała ilość ruchu i brak samodzielnego myślenia obniża jego sprawność fizyczną i psychiczną. Strach przed samotnością i lęk przed tym, że nawet pod krótką jego nieobecność nie będzie w stanie samodzielnie o siebie zadbać, zmusza go do całkowitego poddania się opiekunowi. To uzależnienie również często wywołuje u samego opiekuna wyrzuty sumienia, kiedy na pewnym etapie chce zmiany, próbując nauczyć ponownie seniora samodzielności.

Współpraca i wzajemne zrozumienie

Opieka jest nie tylko niesieniem pomocy drugiej osobie, ale również współpracą. Jeżeli stan zdrowia podopiecznego pozwala na samodzielne spożywanie posiłków oraz poruszanie się o własnych siłach, nie powinno się go w tych czynnościach wyręczać. Nawet osoby korzystające z balkonika mogą chodzić na krótkie spacery i spędzać czas na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby motywować go do aktywnego udziału w jego codziennym życiu. Pozwól podopiecznemu samodzielnie się uczesać, zachęcaj go do wspólnych zakupów, daj mu szansę wykazać się tam, gdzie jest to tylko możliwe. Starsi ludzie często nie mogą sobie poradzić z utratą samodzielności, a nadopiekuńczość i wyręczanie ich w codziennych czynnościach jedynie przyśpiesza proces starzenia się organizmu. Opieka nie powinna być związana z nadmierną kontrolą każdego kroku seniora, musimy dać mu swobodę nie tylko decydowania o sobie, ale też w codziennym funkcjonowaniu.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek