Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jak rozmawiać z seniorem?

Pomoc w opiece to nie jedyne wyzwanie opiekunka osoby starszej. Konieczne jest też dbanie o kondycje psychiczna i komfort, które polegają głownie na rozmowie, słuchaniu i zainteresowaniu problemami podopiecznego. Umiejętność takich rozmów to spore wyzwanie. Nie tylko wymagające opanowania, cierpliwości. Zwykle młodsze pokolenie, zajęte własnymi sprawami, żyjące w ciągłym biegu, z innymi poglądami na wszelkie kwestie nie potrafią wsłuchać się w to, co ma do powiedzenia starsza osoba. Sam telefon czy szybka wizyta niestety nie wystarczają. Liczy się też, a może przede wszystkim, jakość kontaktów. Wystarczy zastosować jednak kilka podpowiedzi, o których poniżej, by jakość rozmowy nabrała znaczenia.

 

Czas na rozmowy i zrozumienie

Aby osoba starsza nie czuła się dla bliskich ciężarem warto poświęcić jej czas i nauczyć się wsłuchiwać w jej potrzeby. W prowadzonych, zwykle z rodzicami w podeszłym wieku, rozmowach nie warto ograniczać się wyłącznie do tematu pracy i życia codziennego. Należy podkreślać w takich rozmowach, że jesteśmy otwarci na potrzeby i nie jest to dla nas problemem. Osoba starsza nabierze pewności, że może liczyć na nasza pomoc w każdej sytuacji. Warto rozmawiać z seniorem o ewentualnych dolegliwościach, pomagać w organizacji wizyt lekarskich czy badań w razie potrzeby. Wówczas poczuje, że jest dla nas ważny.

Bardzo duże znaczenie ma też umiejętność słuchania i zaprzestanie pouczania. Osoby starsze miewają problemy z formułowaniem myśli. Zniecierpliwienie w takich momentach słuchacza powodować może poczucie utraty godności seniora, a przecież tego nie chcemy. Dajmy więc możliwość wypowiedzenia tego, co chce senior bez przerywania, poprawiania i komentowania uchybień. Nawet jeśli historia jest dla nas nieinteresująca. Nie można negować też toku rozumowania seniora. Można delikatnie wypytywać o szczegóły, doradzić ale w taki sposób, by osoba w podeszłym wieku miała poczucie tego, że decyduje samodzielnie.

 

Sztuka negocjacji i argumentacji w dialogu z seniorem wymaga ogromnej wiedzy  i doświadczenia, warto jednak próbować. Im częściej będziemy rozmawiać, tym lepiej dla stanu psychicznego seniora.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek