Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jak zatroszczyć się o seniora z cukrzycą?

Najwięcej przypadków zachorowań na cukrzycę obserwuje się u pacjentów po 60. roku życia. Wyraźny wzrost jest dostrzegalny jednak już znacznie wcześniej, a dokładnie po 40. roku życia, często jednak brak odpowiednich badań nie pozwala zdiagnozować choroby. Cukrzycy nie można wyleczyć, jednak dzięki właściwej diecie oraz lekom możliwe jest złagodzenie objawów choroby oraz zapobiegnięcie problemom z innymi narządami, na których funkcjonowanie mają niekorzystny wpływ zaburzenia w pracy trzustki.

Podstawy diety diabetyków

Jeżeli Twój podopieczny jest chory na cukrzycę, musisz mieć świadomość, że konieczne będzie dostosowanie codziennych nawyków żywieniowych do jego wyjątkowych potrzeb. Niektóre produkty i dania należy całkowicie wyeliminować z diety, inne ograniczyć, a są też takie, które powinny się w niej znaleźć w większych ilościach i pojawiać zdecydowanie częściej na talerzu.

Dieta jest wsparcie w utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi. Zapobiega gwałtownym jego wahaniom i reguluje ciśnienie tętnicze. W diecie cukrzyka powinno się znaleźć od 4 do 5 posiłków, zawsze muszą one być podawane o stałych porach. Lepsze są mniejsze i częstsze posiłki niż większe i spożywane w dużych odstępach czasu. W jadłospisie koniecznie uwzględnij produkty o nikim indeksie glikemicznym, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi glukozy we krwi. Należy ograniczać, a najlepiej całkowicie wyeliminować z diety słodycze. Zdrowszymi alternatywami są warzywa i owoce świeże oraz suszone. Zamiast smażyć, gotuj i piecz.

Tego potrzebuje chory na cukrzyce senior

Jak każdy człowiek potrzebuje on białka, tłuszczów i węglowodanów, z żadnych nie powinniśmy rezygnować. Postaw na produkty pełnoziarniste, zastępując nimi białe pieczywo, makaron i ryż. Świetnie sprawdzą się ciemne odpowiedniki tych produktów oraz wszystkie rodzaje kasz. Owoce i warzywa podawaj na świeżo. Jeżeli Twój podopieczny ma problem z gryzieniem, możesz przyrządzać z nich koktajle i musy. W diecie diabetyka nie może ponadto zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Znajdziesz je oczywiście w rybach, oliwie z oliwek i nasionach. Jeżeli chodzi o białko, to uzupełniaj zapotrzebowanie chudymi wędlinami i mięsami. Pamiętaj jednak, że wraz z wiekiem organizm potrzebuje go coraz mniej, a w przypadku produktów mlecznych nie zawsze można je spożywać w dużych ilościach ze względu na nietolerancję laktozy.

Dieta to jednak nie wszystko. Cukrzyca nie zwalnia nas z bycia aktywnym, wręcz przeciwnie. Sport jest niezwykle ważnym aspektem w codzienności seniorów zmagających się z tym schorzeniem. Jeżeli jest to możliwe, zachęcaj podopiecznego do wspólnych spacerów, jazdy na rowerze i pływania.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek