Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jak zorganizować czas wolny osobie starszej?

Każdy, niezależnie od wieku, ma prawo do rozwijania własnych zainteresowań oraz pasji, spędzania czasu wolnego w ten sposób, jak lubi, uczestniczyć w różnego rodzaju aktywnościach, na które oczywiście pozwala zdrowie i stan organizmu. Osoby starsze bardzo często o tym zapominają, są przekonane, że skoro nie są w stanie tak jak kiedyś przebiec 5 km czy też przeczytać 200 stron książki dziennie, pozostaje im tylko siedzieć bezczynnie fotelu. A to nieprawda, Ty jako opiekun możesz im to udowodnić.

Indywidualne podejście

Co właściwie możesz robić ze swoim podopiecznym? Czy długie spacery są dla niego wskazane? Czy może on chodzić na basen lub też długimi godzinami oglądać filmy dokumentalne? To zależy, jaki jest stan jego zdrowia, jego zainteresowania i przyzwyczajenia. Organizując czas wolny seniorowi, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Najważniejsze jest zdrowie seniora i to ono powinno się uwzględnić w pierwszej kolejności. Jeżeli występują u niego znaczące ograniczenia ruchowe, z pewnością długi spacer nie będzie najlepszym pomysłem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby popołudnia spędzać na świeżym powietrzu, np. w parku lub ogrodzie.

Zapytaj swojego podopiecznego, jakie są jego zainteresowania, co lubi i co chciałby robić. Przede wszystkim ma być to czas dla niego, powinien przynosić mu radość, sprawiać przyjemność, a może nawet satysfakcję z pokonywania własnych słabości. Dowiedz się, jakie są jego przyzwyczajenia, nie próbuj na siłę go uszczęśliwić, osoby starsze zazwyczaj są sceptycznie nastawione do nowych rzeczy, chociaż zdarzają się wyjątki.

Kiedy jesteście w domu

W domu można wykonywać mnóstwo aktywności, które oddziałują aktywizująco na umysł seniora. Przykładem jest czytanie książek, oglądanie albumów historycznych czy rozwiązywanie krzyżówek. Warto jest pomyśleć o grach planszowych, kartach lub szachach, być może sam nauczysz się czegoś nowego. Osoby starsze lubią oglądać telewizję i słuchać radia, jednak nie powinny być to jedyne formy spędzania czasu wolnego. Nie trzeba całkowicie z nich rezygnować, ale można pokazać podopiecznemu, że są inne aktywności, które rozwijają jego zainteresowania i pasje.

Kiedy jesteście poza domem

Nie zawsze spędzanie czasu wolnego poza domem jest możliwe, podobnie jak aktywność fizyczna, która zależy od kondycji podopiecznego. Jeżeli jego zdrowie tylko pozwala, koniecznie należy w plan dnia wpisać spacery. Herbata i ciasto w kameralnej kawiarence w piątkowe popołudnie z pewnością obudzi w nim wspomnienia z młodości. W przypadku, kiedy osoba starsza jest sprawna fizycznie, można pozwolić sobie na wspólne wycieczki rowerowe, basen lub dłuższe spacery.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek