Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jakich witamin brakuje Twojemu podopiecznemu?

Kompleksy witaminowe są osobom starszym dobrze znane. Zalecają je lekarze, ale również często otrzymują je w prezencie od bliskich. To nie tylko miły gest od córki, syna czy wnuków, ale przede wszystkim dowód troski o zdrowie babci czy dziadka. Dieta seniora najczęściej jest niewystarczająca, aby zapewnić organizmowi właściwą podaż minerałów oraz witamin. Suplementy okazują się jedynym skutecznym ratunkiem.

Moc roślin – żeń-szeń

Jest obecny praktycznie we wszystkich suplementach witaminowych dedykowanych dla seniorów. Czy wiesz, z jakiego powodu? Jest to roślina, która wspomaga pamięć i obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, zmniejszając poziom złego cholesterolu w organizmie.

Nie jest to jednak roślina dla każdego. Suplementy z żeń-szeń nie są polecane dla osób z nadciśnieniem, ponieważ zwiększają ciśnienie krwi. Nie można ich stosować wraz z lekami, które mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Mineralno-witaminowe suplementy

Są takie witaminy i minerały, których organizm seniora potrzebuje w sposób szczególny. Są to m.in. witaminy A, D, E i K. Więcej niż w młodym wieku osoby starsze powinny spożywać witamin A i E, czyli silnych antyoksydantów, pomagających skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami. Wszystkie cztery witaminy dla maksymalnej wchłanialności należy dostarczać do organizmu wraz z tłuszczami, ponieważ są one rozpuszczalne w tłuszczach.

Witaminę A seniorzy powinni otrzymywać dla poprawy wzroku i ochrony przed wystąpieniem dużej wady. Witamina D z kolei jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania si wapnia, a więc pomaga wzmocnić kości i chroni przed wystąpieniem osteoporozy. Witamina K to wparcie dla krzepliwości krwi.

Senior potrzebuje ponadto witamin z grupy B. Ich niedobór objawia się zajadami w kącikach ust i pękaniem skóry. Należy także zadbać o suplementację PP, ponieważ niedobór tej witaminy może skutkować wystąpieniem niedokrwistości.

W syropie czy w tabletkach?

To, czy suplementy diety będą w syropie czy w tabletkach, zależy przede wszystkim od samego seniora. Niektórzy mają problemy z przełykaniem pokarmów, co jest zauważane także podczas codziennego spożywania posiłków. Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie syrop. Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań przed połykaniem tabletek i senior wykazuje taką chęć, można zdecydować się na kapsułki. Każdy suplement powinno się skonsultować z lekarzem, tylko on na podstawie badań może stwierdzić, których witamin i minerałów pacjent potrzebuje najbardziej.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek