Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Na co osoby starsze chorują najczęściej?

Opiekunowie bardzo często muszą wykazać się dodatkowymi umiejętnościami i wiedzą w celu zapewnienia odpowiedniej opieki swoim podopiecznym. Wynika to z tego, że występują u nich choroby starcze, czyli te, które najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku. Stanowią one bardzo dużą grupę chorób, które objawiają się w inny sposób i tym samym wymagają specjalistycznej opieki. Które schorzenia występują najczęściej?

Demencja starcza

To choroba związana ze strefą psychiczną. Może mieć różny stopień nasilenia. Rozpoznamy ją po problemach z pamięcią, zazwyczaj – krótkotrwałą. Senior wolniej kojarzy fakty, ma trudności z przypisaniem ich do konkretnych wydarzeń. W wyniku demencji starczej następuje zaniedbanie higieny osobistej i ogólne złe samopoczucie. Chorobie towarzyszyć mogą ponadto depresja i stany lękowe oraz apatia.

Cukrzyca

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość wydzielanej insuliny. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę są osoby starsze przyjmujące leki na nadciśnienie. Duży problem w jej leczeniu pojawia się w momencie zażywania innych medykamentów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na to schorzenie. Od opiekuna wymaga to wzmożonej kontroli i podawania leków zgodnie z zaleceniami lekarza oraz pilnowania odpowiedniej diety bogatej w produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Choroba Alzheimera

Nierzadko jest następstwem demencji starczej, szczególnie tej nieleczonej. Pierwsze objawy mogą być niedostrzegalne, gdyż choroba rozwija się stopniowo. W pierwszej fazie jej rozwoju występują problemy z pamięcią i pojawia się agresja. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej z biegiem czasu prowadzą do utraty pamięci długotrwałej. W efekcie następuje zanik podstawowych funkcji życiowych. Taka osoba wymaga stałej opieki, sama nie jest w stanie o siebie właściwie zadbać.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego, którego częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Występuje u ponad 70% osób po 65. roku życia. U osób starszych następuje zwiększenie sztywności naczyń krwionośnych i zaburzenia regulacji wydalania sodu. Należy mieć świadomość, że ta choroba również rozwija się stopniowo, występuje także u osób w młodszym wieku i nasila się z każdym kolejnym rokiem.

Seniorzy cierpią także na choroby związane z układem ruchu, głównie na osteoporozę. Zwiększa się kruchość kości i zmniejsza ich masa. To sprawia, że ryzyko ich złamań i uszkodzeń jest większe.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek