Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Odwodnienie u seniora

Organizm osoby starszej nie funkcjonuje już tak sprawnie jak w przypadku ludzi młodych. Pojawiają się mniejsze lub większe niedogodności oraz ograniczenia, jak również konieczność poświęcenia jej większej uwagi. Zdarza się, że niektóre kwestie są bagatelizowane, co jest uwarunkowane brakiem wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu i zmian, jakie zachodzą w nim wraz z wiekiem.

Takim problemem jest m.in. odwodnienie organizmu, na które narażony jest każdy z nas. Może być ono przyczyną wystąpienia innych niebezpiecznych następstw oraz rozwoju poważnych chorób.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

Zwiększone pragnienie, ogólne osłabienie organizmu i zawroty głowy często są interpretowane jako chwilowe niedogodności związane np. z przeziębieniem czy złym samopoczuciem podopiecznego. W rzeczywistości mogą one oznaczać pierwsze stadium odwodnienia organizmu. To sygnały, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Jeżeli na tym etapie nie podejmiesz odpowiednich kroków i nie skonsultujesz się z lekarzem, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia odwodnienia w stopniu umiarkowanym. Jego objawami są: suchość w ustach, przyśpieszone bicie serca, senność i mniejsza częstotliwość wydalania moczu. Z kolei ostremu odwodnieniu towarzyszy skrajne uczucie pragnienia, szybki oddech oraz zmiana stanu psychicznego.

Przyczyn odwodnienia należy doszukiwać się indywidualnie u każdego z pacjentów, dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej konsultować się z lekarzem. Zaliczamy do nich zażywanie niektórych leków, picie kawy i zbyt mała ilość płynów, jaką dostarczamy organizmowi wciągu dnia.

Jak zadbać o właściwe nawodnienie organizmu seniora?

Przede wszystkim należy zadbać o częste uzupełnianie płynów. Bardzo dobrze, oprócz wody, sprawdzają się herbaty i napary ziołowe. Pamiętaj, że latem Twój podopieczny poci się częściej, a więc również zapotrzebowanie jego organizmu na wodę jest większe. Odwodnieniu sprzyja także długie przebywanie na słońcu. Zawsze przed wyjściem z domu warto jest zapakować do torebki butelkę wody, dzięki czemu będziesz miał możliwość uzupełniania płynów również podczas spacerów.

Senior nie zawsze informuje o swoich potrzebach, co może wynikać z braku odczuwania pragnienia. Regularnie, co godzinę, podawaj mu szklankę wody lub herbaty, pilnuj, aby ją wypił. Obserwuj jego zachowanie,  a wszystkie niepokojące objawy skonsultuj z lekarzem.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek