Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Osoba starsza z Alzheimerem – opieka inna, niż wszystkie.

Dotyka ponad 10% osób po 65. roku życia i jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób starszych. Alzheimer to choroba rozwijająca się powoli, w pierwszym stadium objawy mogą być praktycznie niewidoczne, szczególnie kiedy nie przebywamy z chorym na co dzień i nie możemy obserwować zmian w jego zachowaniu. Jeżeli Twój podopieczny zmaga się z tą chorobą, powinieneś mieć świadomość, że opieka nad nim będzie wymagała od Ciebie nie tylko zaangażowania, ale również wiedzy.

Mieszkanie dostosowane do potrzeb chorego

Zmiany w aranżacji mieszkania nie należą do obowiązków opiekuna, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy sam podopieczny lub jego rodzina poproszą go o pomoc. Warto jednak przyjrzeć się bliżej organizacji przestrzeni osoby chorej, czy jest ona przystosowana do jego potrzeb i możliwości. Sugestie ze stronu opiekuna, dotyczące zmian, mogą pomóc w stworzeniu miejsca przyjaznego we współpracy z bliskimi podopiecznego.

Warto jednak pamiętać, że osoby starsze, a w szczególności chore na Alzheimera nie lubią drastycznych zmian, należy je wprowadzać stopniowo. Istotne jest, aby zapewnić mu własną przestrzeń, jeżeli to możliwe osobny pokój. Jeżeli jednak metraż mieszkania na to nie pozwala, dobrze jest we wspólnym pokoju wydzielić kącik z wygodnym fotelem, stolikiem i regałem np. z albumami ze zdjęciami, ulubionymi książkami czy też zdjęciami bliskich.

Plan dnia chorego

Alzheimer potrafi przewrócić świat do góry nogami, co wymaga reorganizacji życia chorego i jego codziennego planu dnia. Bardzo ważna jest regularność i powtarzalność czynności, podopieczny może poczuć się wtedy bezpieczniej, a utrwalony przez niego schemat dnia pozytywnie wpływa na jego samopoczucie – to pewnego rodzaju świadomość kontroli nad tym, co dzieje się wokół niego. Posiłki powinny być podawane zawsze o tych samych godzinach, spacer i inne aktywności również nie mogą odbywać się za każdym razem o innych porach dnia. Zadbaj o to, aby senior zawsze miał jakie zajęcie – spacery, oglądanie telewizji, wspólne zakupy – to wszystko ma bardzo dobry wpływ na wolniejszy rozwój choroby.

Bezpieczna przestrzeń

Jednym z objawów choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci oraz problemy z racjonalną oceną sytuacji. Chory może niespodziewanie wyjść z domu, a nawet wychylić się przez otwarte okno. Jego bezpieczeństwo jest zatem kluczowym aspektem, o który należ zadbać przy organizacji jego przestrzeni. W drzwiach wejściowych nie należy pozostawiać klucza, okna odpowiednio zabezpieczyć przed otwarciem, w szafkach ukryć wszystkie ostre przedmioty, kable i instalacje. Sprzęty elektryczne również nie powinny być łatwo dostępne dla chorego.

Musisz wiedzieć, że Alzheimer się rozwija, a tempo rozwoju zależy od przyjmowanych leków, diety i aktywności fizycznej. Pamiętaj, aby podawać choremu leki zgodnie z zaleceniami lekarza, stworzyć dla niego zbilansowaną dietę, ćwiczyć z nim pamięć i koncentrację, a także zachęcać do uprawiania sportu.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek