Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Senior u lekarza – wskazówki i porady

Obniżona sprawność fizyczna oraz odporność organizmu zmusza starszych pacjentów do częstszych wizyt u lekarza. Mogą być one związane jedynie z kontrolą i profilaktycznymi badaniami, ale również mogą wynikać z infekcji czy też innych niepokojących objawów. Młodzi ludzie do lekarza chodzą najczęściej wtedy, kiedy zachorują. U seniora jest inaczej. Będąc jego opiekunem, trzeba zatroszczyć się o regularne wizyty u specjalisty, jak też właściwe przyjmowanie przepisanych leków.

Przygotowanie do wizyty

Termin wizyty zazwyczaj jest ustalany podczas poprzedniej, czyli senior już po jednej powinien wiedzieć kiedy będzie następna. Przy czym, mimo iż wie, to nie zawsze pamięta, dlatego w tym przypadku należy natychmiast zapisać termin kolejnej wizyty oraz umieścić kartkę w widocznym miejscu. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy także ustawić sobie przypomnienie w telefonie.

Przed wizytą powinno się zadbać o higienę seniora, a także o jego ubiór. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie rozpinanej bluzki, która ułatwi przeprowadzenie badania bez konieczności zdejmowania ubrania. Ponadto powinniśmy zapytać podopiecznego, czy coś go nie boli, czy może odczuwa jakiś dyskomfort, o którym warto powiedzieć lekarzowi.

Wybierając się z podopiecznym do lekarza, dobrze będzie, kiedy to Ty będziesz mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty pacjenta, a także spis leków, które przyjmuje. Jeżeli udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, który naszego podopiecznego, może to nie być konieczne.

Kiedy zdecydować się na wizytę domową?

Lekarz w przypadku braku możliwości odbycia wizyty w gabinecie proponuje wizytę domową. Dotyczy to przede wszystkim osób mających problem z poruszaniem się i nawet kilka kroków sprawia im trudność. Wizyta domowa jest konieczna również w przypadku pacjentów, którzy stale przebywają w pozycji leżącej. Lekarz w domu bada chorego także w momencie wystąpienia bardzo wysokiej gorączki. Wyjście na zewnątrz mogłoby być dla niego niebezpieczne.

W każdych innych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby do lekarza udać się osobiście. Może być to także okazja do opuszczenia 4 ścian, w których osoba starsza spędza większość swojego dnia. Taki spacer jest urozmaiceniem codzienności, dla niektórych może się okazać nawet rozrywką. Seniorzy niechętnie zmieniają swój plan dnia. Przyzwyczajeni do przebywania w domu niechętnie wychodzą na świeże powietrze. Po kilku takich spacerach przekonują się jednak, że niepotrzebnie zamykali się na otoczenie.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek