Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Dbaj o skórę seniora

Wraz z zaawansowanym wiekiem oraz chorobami z nim związanymi, pojawia się kwestia właściwego dbania o higienę osobistą seniorów. W jaki sposób zadbać o delikatną skórę seniorów, aby nie narażać ich na podrażnienia i zapewnić właściwą ochronę?

Jedną z niedogodności, z którymi muszą mierzyć się osoby w podeszłym wieku, jest utrata jędrności skóry i jej szorstkość. Warto jednak wiedzieć, że wraz z upływającymi latami ten największy organ naszego ciała traci również swoje właściwości ochronne. Z tego powodu, opiekunowie powinni zadbać o właściwe podejście do problemu pielęgnacji i higieny osobistej seniorów.

Dlaczego stawiać na ochronę?

Jedną z najważniejszych funkcji skóry jest ochrona naszego ciała przed działaniem czynników zewnętrznych, co oznacza, że chroni nas ona przed drobnoustrojami, nadmiernym traceniem wody z organizmu, ale także zapobiega uszkodzeniom o charakterze fizycznym i mechanicznym. Dodatkowo, skóra odpowiedzialna jest za regulację temperatury ciała, przekazuje bodźce: ból, dotyk, itp.

Niestety, wraz z upływem lat wyżej wymienione funkcje zostają osłabione, ponieważ warstwa lipidowa (znajduje się tuż pod skórą) ulega osłabieniu – staje się coraz cieńsza i zaczyna zanikać. Natomiast wraz z zanikaniem włókien kolagenowych, naskórek zaczyna rogowacieć i łuszczyć się. Te dwa czynniki odpowiedzialne są za to, że skóra osób w podeszłym wieku wygląda niczym pergamin, a dodatkowo jest niezwykle podatna na podrażnienia i uszkodzenia.

Jak pielęgnować skórę seniora

Biorąc pod uwagę zmiany wynikające z wieku, najważniejszym punktem pielęgnacji skóry osób starszych jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W tym pomogą kosmetyki pielęgnacyjne do skóry suchej bądź bardzo suchej. Zazwyczaj mają one w swoim składzie dobroczynne składniki poprawiające stopień nawilżenia naskórka, między innymi: nasycone kwasy tłuszczowe (znajdują się chociażby w wyciągu z awokado lub wiesiołka) oraz witaminę E i A. W upalne dni dodatkowo dobrze jest zaopatrzyć się w produkty, które mają w swoim składzie filtry UV, ponieważ skóra nie jest już tak odporna na ich szkodliwe działanie jak wcześniej.

W przypadku, kiedy podopieczny ma skórę skłonną do podrażnień, z pomocą przyjdą kosmetyki nawilżające, dedykowane małym dzieciom, na przykład oliwki lub balsamy. Jest to związane z tym, że w obydwóch przypadkach skóra jest bardzo delikatna oraz nie potrafi samodzielnie przeciwdziałać działaniu czynników zewnętrznych.

Pamiętaj o tym!

Seniorzy, którzy są samodzielni, mogą sami zająć się higieną osobistą. Aby im to ułatwić, można zamontować w łazience specjalne maty antypoślizgowe oraz poręcze. Jednak w przypadku osób leżących, ważną kwestią jest niedopuszczenie do odleżyn. Pielęgnacja ich skóry powinna odbywać się za pomocą dostępnych w aptekach preparatów poprawiających mikrokrążenie. Tego typu balsamy należy nałożyć na suchą skórę.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek