Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Pomoce w opiece nad osobą leżącą

 

Opiekowanie się osobą, która nie ma możliwości samodzielnego poruszania się i jest zmuszona do ciągłego przebywania w łóżku uznawane jest za trudne i wymagające dużej siły. Na szczęście istnieją pomoce, które mogą ułatwić wykonywanie codziennych czynności.

Podnoszenie, przebieranie oraz mycie osoby leżącej to czynności, w wykonywanie których opiekun bądź opiekunka musi włożyć sporo wysiłku. Taka aktywność jest wyczerpująca fizycznie, ale również naraża opiekującego się na urazy i problemy zdrowotne. Na szczęście producenci sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego wychodzą im naprzeciw i udostępniają sprzęt pozwalający na sprawowanie codziennej opieki nad leżącym seniorem bez obawy o pogorszenie się stanu zdrowia opiekuna.

Regulowany zagłówek łóżka

W przypadku opiekowania się osobą leżącą ważny jest odpowiedni dobór łóżka, które pozwoli opiekunce na dostęp do podopiecznego z każdej strony. Istotne jest zatem to, aby pokój chorego był wyposażony w takie łóżko, które można swobodnie regulować. To akcesorium umożliwi swobodną regulację pozycji leżącej osoby w ten sposób, aby mogła ona zjeść posiłek albo poczytać książkę lub oglądać telewizję w pozycji siedzącej. Z pewnością sprawi także, że wykonanie podstawowych czynności higienicznych, takich jak obmywanie twarzy, golenie, czy czesanie będzie znacznie prostsze.

W przypadku, kiedy łóżko nie jest zaopatrzone w zagłówek, można wyposażyć je w specjalną podpórkę pod plecy. Te najbardziej profesjonalne posiadają nawet pięć stopni regulacji, dzięki czemu znacznie ułatwiają opiekowanie się chorym i pozwalają na zastosowanie w każdym modelu łóżka. Co bardzo ważne, taka konstrukcja wykonana jest z miękkich i wytrzymałych materiałów, w związku z czym podpórka dopasowuje się do pleców leżącego i nie sprawia mu dyskomfortu.

Poręcze do łóżka

Sporym ułatwieniem pracy opiekuna są wszelkiego rodzaju poręcze do łóżka. Przydają się one szczególnie wtedy, kiedy podopieczny ma silne ręce, dające mu możliwość samodzielnego podciągnięcia się do pozycji siedzącej. Nie da się ukryć, że takie akcesorium bardzo ułatwia i usprawnia siadanie. Wiele z dostępnych na rynku poręczy zostało zaopatrzonych w koszyczki, do których można schować wszystkie niezbędne w danym momencie rzeczy, na przykład przybory higieniczne. Nadają się również do przechowywania gazet, książek i telefonów, dzięki czemu senior nie musi ciągle prosić opiekunki o ich przyniesienie.

Regulowane stoliczki

Stoliczki umożliwiające jedzenie w łóżku to kolejne przyrządy usprawniające opiekę nad osobą nieporuszającą się. Zazwyczaj są one regulowane, zatem można dostosować kąt nachylenia blatu. Co istotne, taki mebel wyposażony jest w listewkę, która zapobiega zsuwaniu się przedmiotów umieszczonych na nim. Wyjątkowo stabilna konstrukcja sprawia, iż senior może samodzielnie zjeść posiłek bez obawy o spadnięcie talerza lub zabrudzenie pościeli.

REKRUTACJA 24/7

534 934 134

APLIKUJ TERAZ

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek