Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Brak apetytu u osób starszych - jak pobudzić apetyt u seniora?

Osoby starsze co jakiś czas mogą odmawiać spożywania posiłku. Brak apetytu to problem, który dobrze zna niejedna opiekunka w Niemczech. Demonstrowany od czasu do czasu brak ochoty na jedzenie zapewne uznasz za naturalny objaw posuwania się w latach. Ale co jeśli zauważasz, że problem ma charakter przewlekły i może doprowadzić do objawów niedożywienia? W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie! W tym artykule przeczytasz o tym, jak pomóc podopiecznemu i kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak często występuje brak apetytu u osób starszych?

Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego osób starszych można uznać za powszechne. Eksperci szacują, że około 20-25% Europejczyków powyżej 65. roku życia ma okresowe lub przewlekłe problemy z brakiem apetytu i odczuwa zaburzenia łaknienia. Najpoważniejsze konsekwencje z tego wynikające to m.in.:

 • spadek masy ciała,

 • niedożywienie oraz

 • ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Przewlekły brak apetytu bywa określany jako anoreksja wieku podeszłego. Zauważa się ją najczęściej u osób mieszkających samotnie, hospitalizowanych lub tych przebywających w domach opieki. Jednak w gruncie rzeczy zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu mogą dotknąć każdego.

Jeśli zauważyłaś, że Twój podopieczny niechętnie siada do stołu, poznaj przyczyny tej dolegliwości oraz naturalne sposoby na zwiększenie apetytu.

Najczęstsze przyczyny braku apetytu u osób w podeszłym wieku

Lekarze wyróżniają kilka przyczyn braku apetytu w podeszłym wieku. Zaliczają się do nich zmiany fizjologiczne, patologiczne oraz wypływ środowiskowy. Przeczytaj o każdym z powodów, żeby zrozumieć, jak najlepiej pomóc seniorowi.

Zmiany fizjologiczne

Wraz z wiekiem w organizmie seniora dochodzi o licznych zmian fizjologicznych. To całkiem naturalne, że jest on w słabszej formie psychofizycznej niż wcześniej. Ponadto jego zmysły, w tym odczuwanie smaku i zapachu, powoli zaczynają ulegać przygaszeniu, przez co posiłki mogą wydawać się mdłe. Żadna z tych okoliczności nie zachęca do regularnego jedzenia.

Przeszkodą mogą być również braki w uzębieniu, źle dopasowane protezy lub inne przyczyny, które eliminują z diety produkty, które trzeba gryźć. W niektórych sytuacjach postępowanie zmian w fizjologii prowadzi do permanentnych zmian w pracy układu pokarmowego. Może chodzić na przykład o regres w produkcji hormonów odpowiedzialnych za łaknienie. Senior odczuwa wtedy sytość nawet po małej porcji jedzenia i nie ma chęci na więcej.

Zmiany patologiczne

Przyczyny o podłożu patologicznym to różnego rodzaju przewlekłe choroby, nie tylko te związane z przewodem pokarmowym. Apetyt seniora najczęściej ograniczają wrzody żołądka, zapalenie trzustki, wątroby lub jelit, niewydolność nerek, choroba wieńcowa lub różne choroby układu oddechowego. Niekiedy zmiany patologiczne wywołane są przez długotrwałe przyjmowanie leków. Jeśli skutkiem ubocznym jest utrata smaku lub nudności, przyjemność z jedzenia może zniknąć.

Wpływ środowiskowy

Czynniki środowiskowe mają ogromny wpływ na zachowanie osób po 65. roku życia, również na ich apetyt. Osoby samotne, niepełnosprawne lub nieutrzymujące należytego poziomu aktywności fizycznej są narażone na rozwój depresji wieku starczego. Wtedy brak apetytu będzie jedynie jej objawem.

Poza tym niektórzy seniorzy mają bardzo złe nawyki żywieniowe. Nierzadko gromadzą się one latami i niełatwo z nich zrezygnować. Może chodzić o spożywanie dużej ilości słodyczy, jedzenie ciężkostrawnych potraw na noc lub picie słodzonych napojów gazowanych. Efektem są zgaga, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia oraz zaburzenia związane z odczuwaniem głodu i sytości.

Jak można pobudzić apetyty u seniora - domowe sposoby

Jeśli osoba starsza je coraz mniej lub zdarza jej się zupełnie odmówić niektórych posiłków, nie lekceważ tego sygnału ostrzegawczego. Poinformuj o tym rodzinę seniora, aby mogła zapewnić niezbędne wsparcie. Jeżeli zaburzenia ze strony układu pokarmowego zaczęły występować po podaniu przepisanych przez specjalistę leków, jak najszybciej umów podopiecznego na konsultację z lekarzem. Może się okazać, że zmiana farmakoterapii przyniesie mu ulgę.

Chociaż brak łaknienia to częsty problem, zwykle udaje się go pokonać. Nawet jeśli trzeba skontaktować się z lekarzem, wypróbuj opisywane poniżej domowe sposoby, które zwiększają apetyt. Przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości pomożesz podopiecznemu przywrócić prawidłowe nawyki żywieniowe.

Przygotowuj dobrze zbilansowane posiłki

Dieta seniora (jeśli nie ma on chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca) w zasadzie nie podlega żadnym ograniczeniom. Posiłki podawane osobie starszej powinny być zgodne z ogólnymi zasadami dobrze zbilansowanej diety. Ponieważ jednym z zadań opiekunki jest robienie zakupów i gotowanie, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

 • Podstawą posiłków powinna być żywność nieprzetworzona. Do tej grupy należy pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, tłuszcz pochodzenia roślinnego, nabiał, jaja, ryby, drób i rośliny strączkowe.

 • Maksymalnie ograniczaj słodycze, produkty z białej mąki i biały ryż, a jeśli to możliwe, zrezygnuj lub ogranicz podawanie ziemniaków i czerwonego mięsa.

 • Żeby potrawy były lekkostrawne i zdrowe, zamień smażenie na gotowanie lub pieczenie.

Jeśli Twój podopieczny do tej pory miał złą dietę i chcesz to zmienić pamiętaj, żeby nie działać na własną rękę. Każdą "kuchenną rewolucję" omów wcześniej z rodziną, która Cię zatrudnia. Niekiedy bliscy mogą zadecydować, aby osoba starsza, która nie chce jeść, najpierw skonsultowała się z lekarzem.

Dbaj o regularność podawania posiłków i rozmiar porcji

Jeśli pozwala na to plan dnia, podawaj posiłki niewielkie, ale rób to często. Zbyt duża porcja przytłoczy seniora - w końcu nikt tego nie lubi. Z kolei nieregularne jedzenie wyłącznie pogłębi problem z apetytem. Dlatego przyjrzyj się diecie. Wielu ekspertów z dziedziny opieki podpowiada, że posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny, co daje około 4-5 lekkostrawnych dań dziennie.

Forma i rodzaje posiłków dostosuj do wieku podopiecznego. Ciężkie, tłuste potrawy lub twarde, niedogotowane warzywa, które trudno pogryźć, raczej nie pobudzą smaku i zapachu. W niektórych wypadkach lekarz może nawet zalecić dietę papkowatą lub płynną. Pamiętaj o tym wskazówkach i zawsze stosuj się do tego, co powie specjalista.

Spraw, żeby posiłek był przyjemny

Ugotowanie ulubionej potrawy to jeden z najlepszych sposobów na to, by poprawić apetyt u seniora i przełamać niechęć do jedzenia. Zadbaj, aby na talerzu było kolorowo - to od razu poprawia humor! Żeby poruszyć kubki smakowe u podopiecznego, stosuj aromatyczne zioła, takie jak majeranek, liść laurowy, bazylia, kminek, kolendra czy tymianek.

Na przyjemność z jedzenia składa się też towarzystwo. Jedzenie w samotności to nic miłego. Rozmowa, śmiech, wspólne żarty to proste i skuteczne metody, które pobudzają apetyt. Może więc uda się co jakiś czas zjeść posiłek razem z podopiecznym, jeśli sobie tego życzy?

Planuj umiarkowany wysiłek fizyczny osoby starszej

Osoby starsze często prowadzą siedzący tryb życia. Odrobina aktywności fizycznej dobrze zadziała na apetyt w starszym wieku. W ciągu dnia zaplanuj więc czas na aktywizację. Może to być spacer lub inne ćwiczenia dostosowane do sprawności podopiecznego. Nie zapominaj przy tym o odpowiednim nawodnieniu.

Kiedy brak apetytu u seniora powinien zaniepokoić?

Pojawiający się od czasu do czasu brak apetytu u starszej osoby często wystarczy pokonać domowymi sposobami. Niestety przewlekły, długotrwały brak łaknienia może doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów. Niedożywienie to pierwszy krok w kierunku osłabienia odporności, a większa podatność na infekcje jest dla starszych osób szczególnie niebezpieczna. Jeśli więc pomimo wysiłków opiekunki i rodziny nie udało się zachęcić seniora do jedzenia, koniecznie będzie wizyta u specjalisty.

PRACA OPIEKA NIEMCY

tel. 534 934 134

APLIKUJ TERAZ

Przed zaznaczeniem jakiejkolwiek zgody zapoznaj z informacjami podanymi tutaj - pokaż tekst pouczenia.

Wyrażam zgodę̨ na przetwarzanie przez spółki Professional Care 24 sp. z o.o. sp.k., Professional Care 24 sp. z o.o., Professional Care sp. z o.o., Professional Home Care 24 sp. z o.o. moich danych osobowych podanych przeze mnie do celów przyszłych rekrutacji prowadzonych przez wymienione spółki przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu oraz danych podanych w przesłanej wiadomości przez Współadministratorów Danych Osobowych: Professional Care 24 w celach przysłania informacji o charakterze marketingowym, pochodzących od Współadministratorów Danych Osobowych, zgodnie z ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204) przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Pozostałe dane niezbędne do stworzenia profilu kandydata pobierzemy podczas rozmowy telefonicznej

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek

INFORMACJA DOTYCZĄCA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako: „RODO”).


ZWROTY, KTÓRE SĄ DLA CIEBIE WAŻNE:

 • Współadministratorzy – zwani w dalszej części informacji Professional Care 24, czyli spółki wchodzące w skład grupy podmiotów zajmujących się rekrutacją i zatrudnianiem zleceniobiorców i pozyskiwaniem Klientów i Podopiecznych wspólnie ustalające cele i sposoby przetwarzania danych osobowych tj.
  1. Professional Care sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000618403, NIP 956-231-75-34, REGON 364458381,
  2. Professional Care sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000520777, NIP 956-230-81-04, REGON 341610929,
  3. Professional Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000625361, NIP 956-231-78-82, REGON 364431608,
  4. Professional Home Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000735063, NIP 956-233-60-23, REGON 380432512.
 • Klient – osoba fizyczna, która zgłasza się w celu wyszukania dla Podopiecznego podmiotu świadczącego usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym;
 • Podopieczny – osoba fizyczna wymagająca wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu na rzecz, której są lub miałyby być świadczone usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym.
 • Kontrahent – podmiot, z którym Spółka lub Współadministratorzy zawarli odrębne umowy i z którym współpracują w celu realizacji kontraktów z Klientami lub Podopiecznymi lub na rzecz którego świadczą usługi.

WSPÓŁADMINISTRATORZY I DANE KONTAKTOWE:

Twoimi danymi osobowymi administrują ww. współadministratorzy którzy prowadzą działalność zmierzającą do pozyskania współpracowników, tworzenia baz kandydatów, pozyskiwania klientów, strona: www.professionalcare24.pl. Możesz skontaktować się z nami pisząc na adresy siedziby Współadministratorów, przez podaną stronę internetową, a także poprzez kontakt z inspektorem danych osobowych. Możesz skontaktować́ się̨ z inspektorem Współadministratorów ds. ochrony danych osobowych pisząc na adres pocztowy: ul. Graniczna 9/1B, 87-100 Toruń lub adres elektroniczny: rodo@professionalcare24.pl. Możesz też skorzystać́ z numeru telefonu: 56 471 41 04


PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH I CELE PRZETWARZANIA:

Obecnie w naszej bazie posiadasz status KANDYDATA, któremu możemy zaoferować współpracę (ofertę pracy) polegającą na świadczeniu usług opieki domowej oraz pomocy w gospodarstwie domowym oraz świadczenia usług marketingowo rekrutacyjnych (infomacyjno-rekrutacyjnych).


Twoje dane osobowe w czasie posiadania przez Ciebie statusu kandydata przetwarzamy na podstawie Twojej zgody, której udzieliłeś nam dobrowolnie. Mogłeś wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach przyszłych rekrutacji lub w celach marketingowych. Pamiętaj, że masz prawo do ich wycofania w każdym momencie. Aby wycofać zgodę możesz skontaktować się z nami na adresy podane powyżej (można tego dokonać zarówno w formie pisemnej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej). Byłoby ułatwieniem dla nas gdybyś w tytule e-maila napisał „WYCOFANIE ZGODY” choć nie jest to obowiązkowe. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność́ z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.


Prosimy abyś w informacji o wycofaniu zgody wskazał, czy cofasz wszystkie zgody czy tylko niektóre z nich. Jeżeli nie podasz nam tej informacji, a nie uda nam się z Tobą skontaktować przyjmiemy, że cofasz wszystkie udzielone zgody.


Jeżeli wyraziłeś zgodę na kontakt w celach marketingowych przetwarzamy tylko i wyłącznie dane umożliwiające nam kontakt z Tobą (imię, nazwisko, telefon, e-mail).


Jeżeli natomiast wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach przyszłych rekrutacji na Twoim koncie kandydata przetwarzamy dane osobowe, które są nam niezbędne, aby zaproponować Tobie współpracę, a także w zakresie usług opieki i pomocy w gospodarstwie domowym wybrać osobę, na rzecz której mógłbyś/abyś świadczyć usługi opieki (Podopiecznego). Są to następujące dane osobowe:


 • dotyczące Twojego imienia, nazwiska, miejscu zamieszkania, numeru telefonu, poczty elektronicznej – dane te wykorzystywane są do kontaktu z Tobą i przedkładania Tobie ofert świadczenia usług dla nas;
 • obywatelstwo – informacja ta pozwala nam określić, czy mamy dodatkowe obowiązki prawne związane z Twoim zatrudnieniem oraz czy możemy legalnie oddelegować Ciebie do świadczenia usług za granicą;
 • data urodzenia, waga, wzrost – informacje te pozwalają nam zaproponować Tobie ofertę świadczenia usług u Podopiecznego z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i osoby Podopiecznej (proponując ofertę objęcia opieki nad Podopiecznym dopasowujemy Podopiecznego pod kątem Twoich możliwości dlatego, że usługi opieki mogą wiązać się z wysiłkiem fizycznym);
 • informacja o tym, czy jesteś osobą palącą czy niepalącą – jest to dla nas istotna informacja z uwagi na fakt, że w okresach wykonywania usług w Niemczech będziesz zamieszkiwać z Podopiecznym. Z jednej strony pozwala nam ona zapewnić Tobie optymalne warunki przebywania w miejscu świadczenia usług, a z drugiej nie narazić na jakiekolwiek szkody Podopiecznego.
 • doświadczenie zawodowe, preferencje do świadczenia usług, wykształcenie, posiadanie prawa jazdy, opis Twojej osoby – są to szeroko rozumiane informacje o Twoim doświadczeniu które pozwalają nam dopasować odpowiedniego Podopiecznego do Twoich umiejętności i preferencji oraz dotychczasowego doświadczenia.


Bez względu na uzyskaną zgodę Twoje dane osobowe możemy przetwarzać:

 • w celu wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa np. obowiązków statystycznych lub sprawozdawczych, kontroli uprawnionych urzędów [art 6 ust. 1 lit. c) RODO]
 • gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora np. w celu dochodzenia roszczeń [art. 6 ust. 1 lit. f) RODO].

KOMU MOŻEMY POWIERZYĆ TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą na zasadzie powierzenia przekazywane innym podmiotom, w szczególności Kontrahentom, Klientom i Podopiecznym np. w celu realizacji znalezienia Podopiecznego. W przypadku takiego powierzenia dane przekazywane są na podstawie odrębnej umowy o powierzenie danych osobowych zawartej pomiędzy Współadministratorami, a Kontrahentem, Klientem lub Podopiecznym. Jednocześnie informujemy, że treść tych danych zostanie zminimalizowana, a w przypadkach, gdy jest możliwe zanonimizowana (nie przekazujemy Podopiecznemu np. informacji o Twojej wadze czy Twoim wzroście pozostawiając je wyłącznie na potrzeby dopasowania miejsca świadczenia usług do Twoich możliwości tak aby spełnić prany wymóg zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia usług). Na zasadzie powierzenia danych osobowych Twoje dane osobowe mogą być również przekazywane podmiotom powiązanym ze Spółką kapitałowo lub osobowo o ile istnieje do tego podstawa prawna.


Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowej bez odrębnej zgody.


JAKIE MASZ PRAWA?

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania tych danych jest zgoda również prawo do jej wycofania. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W każdym przypadku zarówno, jeżeli chodzi o dane przetwarzane na mocy RODO, jak i Twojej zgody masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących narusza przepisy RODO. Zachęcamy jednak do uprzedniego skontaktowania się ze Współadministratorami celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.


JAK DŁUGO PRZETWARZAMY TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres prowadzenia działalności przez Współadministratorów a w przypadku wycofania zgody do momentu złożenia oświadczenia w tym przedmiocie, z zastrzeżeniem, że zaprzestanie przetwarzania danych nastąpi wyłącznie w zakresie, w jakim nastąpiło wycofanie zgody (tj. w zakresie poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych – (rekrutacja lub marketing usług) i że nie istnieje inna podstawa do przetwarzania Twoich danych osobowych.


Jeżeli dane osobowe będziemy przetwarzać w celach wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora dane osobowe przetwarzamy odpowiednio do momentu ustania tych obowiązków lub wygaśnięcia roszczeń.


WSPÓŁADMINISTRATORZY PROFESSIONAL CARE 24


UWAGA: Jeżeli jakiekolwiek informacje zawarte w niniejszym dokumencie

są dla Ciebie niejasne pozostajemy do Twojej dyspozycji

pod numerem telefonu: 56 471 41 04 e-mail: rodo@professionalcare24.pl