Jak budować pozytywne relacje z rodziną podopiecznego?
Utrzymywanie pozytywnych relacji z podopiecznymi to nieodłączny element pracy w opiece. Ta sama zasada odnosi się również do bliskich seniora. Z tego artykułu dowiesz się, jak budować najlepsze relacje już od pierwszego spotkania z rodziną w Niemczech. Podpowiemy też, jakie cechy pomogą zażegnywać konflikty i gdzie szukać wsparcia w trudnych sytuacjach.
Dlaczego warto budować dobre relacje z rodziną seniora?
Czy praca w opiece polega jedynie na rutynowym wykonywaniu czynności opisanych w umowie? Niektóre osoby szukające pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech właśnie tak myślą. To prawda, że dobrze wiedzieć, co należy do naszych obowiązków. Jednak zwykle warto wyjść poza ustalony zakres, pielęgnując dobre relacje z ludźmi w miejscu wykonywania zlecenia. Dotyczy to przede wszystkim bliskich podopiecznego.
Znalezienie wspólnej płaszczyzny z pracodawcą doskonale wpłynie na jakość i efektywność pracy. Nawet najtrudniejsze zlecenie może stać się lżejsze, gdy uda się taką relację zbudować nie tylko z samym podopiecznym, ale również z jego rodziną. Bliscy są wtedy bardziej skłonni do pomocy.
Pozytywne relacje z rodziną podopiecznego - nic na siłę
Żeby ulepszyć stosunki z rodziną, warto wziąć pod uwagę charakter Niemców. Cenią porządek i obowiązkowość, a ponadto są mniej wylewni niż Polacy. Może się nawet wydawać, że pracodawcy trzymają się na dystans. Z tego powodu pamiętaj, że zabieganie o sympatię czy zbyt osobiste rozmowy na samym początku znajomości mogą być nie na miejscu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsekwentne, sumienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków oraz stopniowe przełamanie lodów. Dbaj o pozytywne nastawienie i bądź cierpliwa, a na pewno osiągniesz cel.
Jak krok po kroku budować relację z rodziną podopiecznego?
Jeśli pracujesz jako opiekun osób starszych, na pewno cenisz pracodawców i chcesz mieć z nimi jak najlepszy kontakt. Pomoże w tym umiejętność taktownej odmowy oraz prowadzenia dialogu i wyjaśniania nieprzyjemnych sytuacji. Obie cechy pomogą Ci szanować ustanowione przez rodzinę seniora zasady, a jednocześnie unikać frustracji czy wypalenia zawodowego.
Asertywność, czyli co należy do naszych obowiązków
Opiekun asertywny ma zdolność do taktownej odmowy. Jest to ważne na przykład wtedy, gdy rodzina próbuje przerzucić na Ciebie więcej obowiązków, niż rzeczywiście obejmuje rola opiekuna. Podobnie rzecz ma się w chwilach, w których senior lub jego bliscy zakłócają Twój czas wolny, ingerując w Twoje prawo do prywatności. Możesz wtedy odmówić, umiejętnie przedstawiając swoje stanowisko. Rodzina może nie zdawać sobie sprawy, że konkretna czynność nie leży w Twoim zakresie obowiązków.
Pozytywne nastawienie już od pierwszego spotkania z rodziną
Nie mniej istotna jest otwarta wymiana myśli. Już na samym początku warto ustalić z rodziną oraz swoim podopiecznym zasady, które każda ze stron będzie respektować. Przy okazji takiego spotkania wspomnij o swoim doświadczeniu. Dobra komunikacja jest więc kluczem do tego, aby wszelkie nieporozumienia rozwiązywać już w zarodku. Dzięki temu unikniesz chowania urazy, co popsułoby atmosferę w miejscu pracy.
Pamiętaj, że nawet jeśli masz dobry kontakt z bliskimi, to rodzina ma ostateczny głos dotyczący zasad życia podopiecznego. Może chodzić o rzecz prozaiczną, taką jak przygotowanie jadłospisu lub ważniejszą, jak wyznawane w domu podopiecznego wartości.
Gdzie szukać pomocy w konfliktach z pracodawcą?
Pomimo wszelkich starań i przestrzegania zasad ustalonych przez Niemców, niekiedy nie udaje się samodzielnie wyjaśnić nieporozumień. Opiekunki współpracujące z Professional Care 24 mogą liczyć na dodatkową pomoc, jakiej udziela koordynator. Mają też dostęp do specjalnego numeru telefonu, stanowiącego wsparcie w trudnych chwilach. Sprawdź nasze oferty pracy i wyjedź z nami do Niemiec - dzięki temu będziesz czuć się stabilnie i bezpiecznie, niezależnie od miejsca pracy.
Dobry relacje z rodziną podopiecznego są możliwe!
Praca opiekunki nie jest łatwa, a odpowiednie relacje zarówno z seniorem, jak i jego rodziną, to ważny element tej układanki. Powinny opierać się na okazywaniu wzajemnego szacunku, rzetelnym trzymaniu się zasad pracy, a także zdrowej asertywności. Pamiętaj, że dialog to uniwersalny klucz, który otwiera wiele drzwi i pomaga utrzymać dobre stosunki z pracodawcami. Korzystaj z niego jak najczęściej!