Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jak dbać o seniora w czasie upałów?

Fale upałów są niebezpieczne dla osób w każdym wieku. Gdy temperatura na zewnątrz niebezpiecznie rośnie, jako opiekunka osób starszych musisz wiedzieć, jak zadbać o podopiecznego. W tym artykule przeczytasz, co zrobić, żeby ochronić seniora w trakcie upałów. Wyjaśnimy, jakie środki ostrożności warto wykorzystać, wychodząc na zewnątrz, a jakie w domu. Dzięki temu będziesz przygotowana na lato.

Dlaczego trzeba dbać o seniora podczas upałów?

W wieku senioralnym (po 60. roku życia) rośnie ryzyko poważnych konsekwencji wynikających z przebywania w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Długotrwałe wystawianie organizmu na działanie wysokiej temperatury może doprowadzić do odwodnienia, skoków ciśnienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, udaru słonecznego lub udaru cieplnego.

W podeszłym wieku organizm nie jest w stanie tak wydajnie wykorzystywać mechanizmów, które chronią przed gorącem. Senior ma słabszą wydajność układu oddechowego i krążenie krwi, więc pocenie się i oddychanie (czyli naturalna termoregulacja) działają znacznie gorzej.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy cierpią na choroby przewlekłe, są po przebytych zawałach lub wylewach, mają niedoczynność nerek bądź tarczycy lub cukrzycę. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się także seniorzy z nadwagą i niedowagą.

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o podopiecznych w gorące dni. W tym artykule przeczytasz, jak przygotować mieszkanie seniora na upały, w jaki sposób dostosować dietę i co zrobić, gdy mimo wszystko musicie wyjść z domu.

Jak temperatura jest już niebezpieczna?

Z zasady osoba starsza jest wrażliwa na każdą zbyt wysoką lub niską temperaturę. Jednak o upalnych dniach mówimy wtedy, gdy słupek rtęci wskazuje ponad 30℃. Na przykład temperatura 38℃ jest granicą, przy której zaczynają wysychać gruczoły potowe. Z kolei 39℃ to upał, który grozi udarem. Długie przebywanie na zewnątrz przy temperaturze 41℃ może prowadzić do przegrzania organizmu, utraty przytomności, a nawet śmierci.

Jak dbać o seniora w trakcie upałów, gdy trzeba wyjść z domu?

Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, najlepiej pozostać w domu. Jeśli mimo wszystko musisz wyjść ze starszą osobą na zewnątrz, na przykład do lekarza, zastosuj się do poniższych porad naszych ekspertów.

Wybierz dla podopiecznego przewiewne ubranie

Przejrzyj garderobę seniora i znajdź ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Podczas letnich upałów doskonale sprawdzą się len i bawełna. Unikaj materiałów syntetycznych, które utrudniają odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Najlepsze są luźne, lekkie i przewiewne ubrania. Ich jasne kolory odbijają promieniowanie słoneczne. Ubiór powinien zakrywać jak największą powierzchnię ciała, aby maksymalnie ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dla seniora podczas upałów nakrycie głowy jest obowiązkowe. Może to być lekka czapka z bawełny, słomkowy lub lniany kapelusz albo chusta. Uzupełnieniem stroju będą lekkie buty z odkrytymi palcami, okulary słoneczne i parasol.

Stosuj kremy z filtrem

Cienka skóra seniora jest szczególnie wrażliwa na promienie słoneczne. Wychodząc na zewnątrz, łatwo nabawić się podrażnień, a nawet poparzeń. Dlatego w letnie dni na odkryte obszary ciała seniora nakładaj kremy z filtrem UV. Najlepsze są te najmocniejsze, 50 SPF, z dodatkowymi barierami UV/A i UV/B.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Przebywając na zewnątrz, rośnie ryzyko odwodnienia. Jednym z pierwszych jego objawów jest uczucie pragnienia. Dochodzą do tego ból głowy, osłabienie, nudności i złe samopoczucie. Organizm seniora latem może potrzebować nawet 2 litry płynów dziennie. Dlatego nigdy nie wychodź z domu bez wody. Dla lepszego smaku dodaj do niej plasterki owoców lub listki mięty.

Zaplanuj trasę tak, aby robić krótkie przerwy, w czasie których podopieczny chwilę odsapnie i uzupełni płyny. W razie konieczności możesz użyć wody do zmoczenia kawałka materiału, który położysz seniorowi na kark lub nadgarstki. Na pewno przyniesie mu to ulgę i obniży temperaturę ciała.

Jak dbać o mieszkanie seniora w czasie upałów?

Jeśli podopieczny ma bezpiecznie przetrwać upał w mieszkaniu, spraw, aby było w nim nieco chłodniej. Pomoże Ci zastosowanie kilku prostych podpowiedzi:

 • Zamknij okna, żeby gorące powietrze nie wpadało do środka.

 • Okna skierowane na południe i południowy zachód są najbardziej wystawione na palące promienie słońca, więc zasłoń je za pomocą rolet lub żaluzji.

 • Wszystkie okna odsłaniaj dopiero pod wieczór, gdy temperatura na zewnątrz spanie.

Praktycznym sposobem na ochronę przed gorącem jest wykorzystanie urządzeń chłodzących — wentylatorów lub klimatyzacji. Pamiętaj, aby używać ich z głową i nie narażać seniora na oddziaływanie skrajnych temperatur. Na przykład przebywanie podczas upałów w klimatyzowanych pomieszczeniach, szybkie wyjście na dwór na kilka minut i powrót do domu może skończyć się chorobą górnych dróg oddechowych.

Dieta seniora w czasie letnich upałów

Organizm osoby starszej podczas upałów nadal potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Dostosuj dietę seniora do okoliczności. Świetnie sprawdzą się potrawy z dużą ilością wody, na przykład zupy typu chłodnik oraz lekkie sałatki, jogurt naturalny i kefir. Latem dostępnych jest wiele sezonowych owoców i warzyw, które zawierają dużo wody, a mało cukru. Należą do nich arbuzy, ogórki i pomidory.

Jako opiekunka zadbaj, aby regularnie podawać podopiecznemu mniejsze porcje. Lepiej jeść mniej, ale częściej. Uważaj na zimne napoje prosto z lodówki. Choć bardzo kuszą, mogą zaszkodzić zdrowiu seniora. Już kilka łyków może skończyć się zapaleniem krtani.

Pomóż podopiecznemu przetrwać upały

Jeśli senior długo przebywał na słońcu i skarży się na bóle głowy lub zawroty głowy, nie lekceważ tego. To mogą być pierwsze objawy udaru! W takiej sytuacji jak najszybciej odprowadź go w chłodne, zacienione miejsce i ułóż w pozycji leżącej lub półleżącej. Rób chłodne okłady i podawaj wodę, dopóki ból i zawroty głowy nie ustąpią. Jeśli masz wątpliwości co do stanu seniora, jak najszybciej wezwij pogotowie. Udary są bardzo groźne i mogą doprowadzić do śmierci, więc działaj szybko.

Mamy nadzieję, że dzięki podpowiedziom naszych ekspertów opieka nad seniorem w czasie letnich upałów będzie dla Ciebie łatwiejsza i unikniesz potencjalnie groźnych sytuacji.

PRACA OPIEKA NIEMCY

tel. 534 934 134

APLIKUJ TERAZ

Przed zaznaczeniem jakiejkolwiek zgody zapoznaj z informacjami podanymi tutaj - pokaż tekst pouczenia.

Wyrażam zgodę̨ na przetwarzanie przez spółki Professional Care 24 sp. z o.o. sp.k., Professional Care 24 sp. z o.o., Professional Care sp. z o.o., Professional Home Care 24 sp. z o.o. moich danych osobowych podanych przeze mnie do celów przyszłych rekrutacji prowadzonych przez wymienione spółki przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu oraz danych podanych w przesłanej wiadomości przez Współadministratorów Danych Osobowych: Professional Care 24 w celach przysłania informacji o charakterze marketingowym, pochodzących od Współadministratorów Danych Osobowych, zgodnie z ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204) przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Pozostałe dane niezbędne do stworzenia profilu kandydata pobierzemy podczas rozmowy telefonicznej

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek

INFORMACJA DOTYCZĄCA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako: „RODO”).


ZWROTY, KTÓRE SĄ DLA CIEBIE WAŻNE:

 • Współadministratorzy – zwani w dalszej części informacji Professional Care 24, czyli spółki wchodzące w skład grupy podmiotów zajmujących się rekrutacją i zatrudnianiem zleceniobiorców i pozyskiwaniem Klientów i Podopiecznych wspólnie ustalające cele i sposoby przetwarzania danych osobowych tj.
  1. Professional Care sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000618403, NIP 956-231-75-34, REGON 364458381,
  2. Professional Care sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000520777, NIP 956-230-81-04, REGON 341610929,
  3. Professional Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000625361, NIP 956-231-78-82, REGON 364431608,
  4. Professional Home Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000735063, NIP 956-233-60-23, REGON 380432512.
 • Klient – osoba fizyczna, która zgłasza się w celu wyszukania dla Podopiecznego podmiotu świadczącego usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym;
 • Podopieczny – osoba fizyczna wymagająca wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu na rzecz, której są lub miałyby być świadczone usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym.
 • Kontrahent – podmiot, z którym Spółka lub Współadministratorzy zawarli odrębne umowy i z którym współpracują w celu realizacji kontraktów z Klientami lub Podopiecznymi lub na rzecz którego świadczą usługi.

WSPÓŁADMINISTRATORZY I DANE KONTAKTOWE:

Twoimi danymi osobowymi administrują ww. współadministratorzy którzy prowadzą działalność zmierzającą do pozyskania współpracowników, tworzenia baz kandydatów, pozyskiwania klientów, strona: www.professionalcare24.pl. Możesz skontaktować się z nami pisząc na adresy siedziby Współadministratorów, przez podaną stronę internetową, a także poprzez kontakt z inspektorem danych osobowych. Możesz skontaktować́ się̨ z inspektorem Współadministratorów ds. ochrony danych osobowych pisząc na adres pocztowy: ul. Graniczna 9/1B, 87-100 Toruń lub adres elektroniczny: rodo@professionalcare24.pl. Możesz też skorzystać́ z numeru telefonu: 56 471 41 04


PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH I CELE PRZETWARZANIA:

Obecnie w naszej bazie posiadasz status KANDYDATA, któremu możemy zaoferować współpracę (ofertę pracy) polegającą na świadczeniu usług opieki domowej oraz pomocy w gospodarstwie domowym oraz świadczenia usług marketingowo rekrutacyjnych (infomacyjno-rekrutacyjnych).


Twoje dane osobowe w czasie posiadania przez Ciebie statusu kandydata przetwarzamy na podstawie Twojej zgody, której udzieliłeś nam dobrowolnie. Mogłeś wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach przyszłych rekrutacji lub w celach marketingowych. Pamiętaj, że masz prawo do ich wycofania w każdym momencie. Aby wycofać zgodę możesz skontaktować się z nami na adresy podane powyżej (można tego dokonać zarówno w formie pisemnej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej). Byłoby ułatwieniem dla nas gdybyś w tytule e-maila napisał „WYCOFANIE ZGODY” choć nie jest to obowiązkowe. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność́ z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.


Prosimy abyś w informacji o wycofaniu zgody wskazał, czy cofasz wszystkie zgody czy tylko niektóre z nich. Jeżeli nie podasz nam tej informacji, a nie uda nam się z Tobą skontaktować przyjmiemy, że cofasz wszystkie udzielone zgody.


Jeżeli wyraziłeś zgodę na kontakt w celach marketingowych przetwarzamy tylko i wyłącznie dane umożliwiające nam kontakt z Tobą (imię, nazwisko, telefon, e-mail).


Jeżeli natomiast wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach przyszłych rekrutacji na Twoim koncie kandydata przetwarzamy dane osobowe, które są nam niezbędne, aby zaproponować Tobie współpracę, a także w zakresie usług opieki i pomocy w gospodarstwie domowym wybrać osobę, na rzecz której mógłbyś/abyś świadczyć usługi opieki (Podopiecznego). Są to następujące dane osobowe:


 • dotyczące Twojego imienia, nazwiska, miejscu zamieszkania, numeru telefonu, poczty elektronicznej – dane te wykorzystywane są do kontaktu z Tobą i przedkładania Tobie ofert świadczenia usług dla nas;
 • obywatelstwo – informacja ta pozwala nam określić, czy mamy dodatkowe obowiązki prawne związane z Twoim zatrudnieniem oraz czy możemy legalnie oddelegować Ciebie do świadczenia usług za granicą;
 • data urodzenia, waga, wzrost – informacje te pozwalają nam zaproponować Tobie ofertę świadczenia usług u Podopiecznego z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i osoby Podopiecznej (proponując ofertę objęcia opieki nad Podopiecznym dopasowujemy Podopiecznego pod kątem Twoich możliwości dlatego, że usługi opieki mogą wiązać się z wysiłkiem fizycznym);
 • informacja o tym, czy jesteś osobą palącą czy niepalącą – jest to dla nas istotna informacja z uwagi na fakt, że w okresach wykonywania usług w Niemczech będziesz zamieszkiwać z Podopiecznym. Z jednej strony pozwala nam ona zapewnić Tobie optymalne warunki przebywania w miejscu świadczenia usług, a z drugiej nie narazić na jakiekolwiek szkody Podopiecznego.
 • doświadczenie zawodowe, preferencje do świadczenia usług, wykształcenie, posiadanie prawa jazdy, opis Twojej osoby – są to szeroko rozumiane informacje o Twoim doświadczeniu które pozwalają nam dopasować odpowiedniego Podopiecznego do Twoich umiejętności i preferencji oraz dotychczasowego doświadczenia.


Bez względu na uzyskaną zgodę Twoje dane osobowe możemy przetwarzać:

 • w celu wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa np. obowiązków statystycznych lub sprawozdawczych, kontroli uprawnionych urzędów [art 6 ust. 1 lit. c) RODO]
 • gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora np. w celu dochodzenia roszczeń [art. 6 ust. 1 lit. f) RODO].

KOMU MOŻEMY POWIERZYĆ TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą na zasadzie powierzenia przekazywane innym podmiotom, w szczególności Kontrahentom, Klientom i Podopiecznym np. w celu realizacji znalezienia Podopiecznego. W przypadku takiego powierzenia dane przekazywane są na podstawie odrębnej umowy o powierzenie danych osobowych zawartej pomiędzy Współadministratorami, a Kontrahentem, Klientem lub Podopiecznym. Jednocześnie informujemy, że treść tych danych zostanie zminimalizowana, a w przypadkach, gdy jest możliwe zanonimizowana (nie przekazujemy Podopiecznemu np. informacji o Twojej wadze czy Twoim wzroście pozostawiając je wyłącznie na potrzeby dopasowania miejsca świadczenia usług do Twoich możliwości tak aby spełnić prany wymóg zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia usług). Na zasadzie powierzenia danych osobowych Twoje dane osobowe mogą być również przekazywane podmiotom powiązanym ze Spółką kapitałowo lub osobowo o ile istnieje do tego podstawa prawna.


Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowej bez odrębnej zgody.


JAKIE MASZ PRAWA?

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania tych danych jest zgoda również prawo do jej wycofania. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W każdym przypadku zarówno, jeżeli chodzi o dane przetwarzane na mocy RODO, jak i Twojej zgody masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących narusza przepisy RODO. Zachęcamy jednak do uprzedniego skontaktowania się ze Współadministratorami celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.


JAK DŁUGO PRZETWARZAMY TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres prowadzenia działalności przez Współadministratorów a w przypadku wycofania zgody do momentu złożenia oświadczenia w tym przedmiocie, z zastrzeżeniem, że zaprzestanie przetwarzania danych nastąpi wyłącznie w zakresie, w jakim nastąpiło wycofanie zgody (tj. w zakresie poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych – (rekrutacja lub marketing usług) i że nie istnieje inna podstawa do przetwarzania Twoich danych osobowych.


Jeżeli dane osobowe będziemy przetwarzać w celach wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora dane osobowe przetwarzamy odpowiednio do momentu ustania tych obowiązków lub wygaśnięcia roszczeń.


WSPÓŁADMINISTRATORZY PROFESSIONAL CARE 24


UWAGA: Jeżeli jakiekolwiek informacje zawarte w niniejszym dokumencie

są dla Ciebie niejasne pozostajemy do Twojej dyspozycji

pod numerem telefonu: 56 471 41 04 e-mail: rodo@professionalcare24.pl