Jak zorganizować czas wolny dla seniora? 10 sposobów!
Jak zorganizować czas wolny dla seniora - 10 sposobów sprawdzonych przez opiekunki
Aktywizacja seniora jest jednym z podstawowych zadań opiekunki. Dobrze zorganizowany wypoczynek pozytywnie wpływa przecież na jego zdrowie i samopoczucie. I wcale nie musi być nudno! Wiele opiekunek pracujących dla Professional Care 24 połączyło przyjemne z pożytecznym, angażując seniora w różne formy spędzania czasu. W tym artykule przeczytasz:
-
Dlaczego planowanie rozrywki w opiece jest tak ważne?
-
Od czego opiekun powinien rozpocząć planowanie wypoczynku?
-
Jakie aktywności fizyczne i intelektualne sprawdzą się w domu?
-
Jak spędzać czas na świeżym powietrzu?
Animacja czasu wolnego dla seniorów - dlaczego warto?
Wspólne spędzenie czasu z seniorem pozwoli Ci lepiej go poznać i nawiązać bliższe relacje. Różne formy rozrywki działają niezwykle korzystnie - podopieczny dłużej zachowuje sprawność umysłową, fizyczną i społeczną. Wypoczynek seniorów, zaplanowany z uwzględnieniem możliwości oraz potrzeb osób starszych, pozwala zapobiec lękowi separacyjnemu i rozwojowi depresji starczej.
Oczywiście w niektórych przypadkach przed podjęciem wybranych rodzajów aktywności warto skonsultować się z rodziną oraz specjalistą. Jednak w większości sytuacji sprawdzą się wymienione w tym artykule sposoby na animację czasu wolnego dla seniorów.
Od czego zacząć organizację czasu wolnego osób starszych?
Jako opiekun osób starszych w Niemczech z pewnością chcesz, żeby senior spędzał aktywnie czas wolny. W końcu samo przesiadywanie przed telewizorem to nie najlepszy (a już na pewno niezdrowy) nawyk. Od czego zacząć? Dobrym pomysłem będzie zapytanie babci lub dziadka, co szczególnie lubił robić w młodości lub czy ma jakieś hobby. Te cenne wskazówki pomogą Ci wybrać aktywność dostosowaną do kondycji seniora. Przeczytaj o kilku pomysłach na spędzanie wolnego czasu w domu i poza nim. Wszystkie opisywane metody zostały sprawdzone przez naszych opiekunów.
7 sposobów na spędzanie czasu wolnego w domu
Część Niemców niemal cały wolny czas spędza w domu. Wystarczy odrobina kreatywności, aby opiekunka osób starszych znalazła dobry sposób na wypoczynek, a pobyt w czterech ścianach okazał się przyjemniejszy. Oto sprawdzone podpowiedzi tych, którzy pracują w opiece.
-
Wspólne rozmowy. To najbardziej oczywista alternatywa dla oglądania telewizji. Osoby w podeszłym wieku zwykle bardzo lubią opowiadać o swojej młodości lub doświadczeniu zawodowym. Rozmowy przy kawie lub herbacie pozwolą Ci lepiej poznać seniora, nawiązać z nim bliższą relację, a także podszkolić język niemiecki.
-
Czytanie książek lub gazet. Jeśli pogoda nie dopisała lub nie macie ochoty na wyjście z domu, możesz czytać na głos. Zaproponuj książki, których tematyka zainteresuje podopiecznego. Dobrym pomysłem jest wspólna lektura aktualnych wydarzeń opisanych w lokalnej gazecie.
-
Gry planszowe i towarzyskie. Wielu Niemców uwielbia grać w planszówki lub karty. Powszechną miłością darzą rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Może się okazać, że senior lubi szachy lub warcaby i jest w tym bardzo dobry. Jeśli od czasu do czasu z nim zagrasz, na pewno poczuje się o wiele lepiej.
-
Układanie puzzli. Puzzle świetnie pobudzą szare komórki i pozwolą na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Pomogą też w walce z demencją. W sklepach dostępne są specjalne układanki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub problemami ze wzrokiem. Możesz też kupić wersję ze zdjęciem, które ma dla seniora szczególną wartość.
-
Zadania manualne. Ten typ aktywności obejmuje na przykład robienie na drutach, malowanie obrazów, tworzenie kolaży ze zdjęć, gazet lub listów albo układanie kwiatów. Eksperci twierdzą, że prace kreatywne odgrywają istotną rolę w samorozwoju osoby starszej, ponieważ pobudzą jego inteligencję kognitywną. Oczywiście czynności powinny być dostosowane do możliwości seniora.
-
Wspólne słuchanie muzyki. Muzyka często okazuje się lekiem na całe zło. Dowiedz się, jaki gatunek preferuje senior i znajdź najlepsze kawałki ulubionego wykonawcy. Muzyka wpływa kojąco na emocje. Co ciekawe, osoby chorujące na Alzheimera czy inne choroby otępienne najdłużej zachowują wrażliwość właśnie na muzykę. Jeśli chcecie, możecie wspólnie śpiewać!
-
Niewymagająca gimnastyka. Nawet jeśli senior z powodu podeszłego wieku nie może zbyt często wychodzić z domu, delikatne skłony, wymachy i ćwiczenia dla stawów mogą poprawić jego samopoczucie. Warto przy tym dbać o systematyczność.
3 sposoby na czas wolny seniorów poza domem
Podopieczny powinien być regularnie zachęcany do aktywności fizycznej. Oczywiście stan zdrowia nie zawsze na to pozwala. Niekiedy jedynym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej gimnastyka w domu. Jeśli jednak możesz spędzić czas na świeżym powietrzu, wykorzystaj tę sposobność. Wyjście z domu to doskonały pomysł! Oto co możesz zaplanować:
-
Spacer. Wspólne spacery na rynek lub do kawiarni albo wypad do najbliższego sklepu - wszystko to jest świetnym sposobem spędzania czasu wolnego poza domem. Wystarczy odpowiednie ubranie i już można ruszać na wycieczkę do parku lub nad jezioro. Pamiętaj jedynie, aby uzbroić się w cierpliwość i dostosować tempo aktywności oraz trasę do możliwości seniora.
-
Wizyta u znajomych. Dla seniora kontakt z osobami w podobnym wieku jest niezwykle ważny. Podtrzymywanie więzi społecznych z przyjaciółmi lub krewnymi działa doskonale na psychikę, więc staraj się planować takie wizyty jak najczęściej.
-
Udział w zajęciach zorganizowanych. W niektórych niemieckich miastach funkcjonują placówki organizujące aktywności w większej grupie. Wszelkie zajęcia grupowe pozytywnie wpływają na kondycję psychofizyczną. Możesz więc rozejrzeć się, czy czegoś takiego nie ma w okolicy.
Wypróbuj różne formy spędzania czasu z seniorem!
Dzięki odrobinie pomysłowości sprawisz, że jesień życia będzie dla seniora znacznie łatwiejsza. Pamiętaj o tym, by dostosować aktywności do jego potrzeb i możliwości. Zastosuj nasze podpowiedzi i przekonaj się, jak dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym.