Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Jak zorganizować czas wolny dla seniora? 10 sposobów!

Jak zorganizować czas wolny dla seniora - 10 sposobów sprawdzonych przez opiekunki

Aktywizacja seniora jest jednym z podstawowych zadań opiekunki. Dobrze zorganizowany wypoczynek pozytywnie wpływa przecież na jego zdrowie i samopoczucie. I wcale nie musi być nudno! Wiele opiekunek pracujących dla Professional Care 24 połączyło przyjemne z pożytecznym, angażując seniora w różne formy spędzania czasu. W tym artykule przeczytasz:

 • Dlaczego planowanie rozrywki w opiece jest tak ważne?

 • Od czego opiekun powinien rozpocząć planowanie wypoczynku?

 • Jakie aktywności fizyczne i intelektualne sprawdzą się w domu?

 • Jak spędzać czas na świeżym powietrzu?

Animacja czasu wolnego dla seniorów - dlaczego warto?

Wspólne spędzenie czasu z seniorem pozwoli Ci lepiej go poznać i nawiązać bliższe relacje. Różne formy rozrywki działają niezwykle korzystnie - podopieczny dłużej zachowuje sprawność umysłową, fizyczną i społeczną. Wypoczynek seniorów, zaplanowany z uwzględnieniem możliwości oraz potrzeb osób starszych, pozwala zapobiec lękowi separacyjnemu i rozwojowi depresji starczej.

Oczywiście w niektórych przypadkach przed podjęciem wybranych rodzajów aktywności warto skonsultować się z rodziną oraz specjalistą. Jednak w większości sytuacji sprawdzą się wymienione w tym artykule sposoby na animację czasu wolnego dla seniorów.

Od czego zacząć organizację czasu wolnego osób starszych?

Jako opiekun osób starszych w Niemczech z pewnością chcesz, żeby senior spędzał aktywnie czas wolny. W końcu samo przesiadywanie przed telewizorem to nie najlepszy (a już na pewno niezdrowy) nawyk. Od czego zacząć? Dobrym pomysłem będzie zapytanie babci lub dziadka, co szczególnie lubił robić w młodości lub czy ma jakieś hobby. Te cenne wskazówki pomogą Ci wybrać aktywność dostosowaną do kondycji seniora. Przeczytaj o kilku pomysłach na spędzanie wolnego czasu w domu i poza nim. Wszystkie opisywane metody zostały sprawdzone przez naszych opiekunów.

7 sposobów na spędzanie czasu wolnego w domu

Część Niemców niemal cały wolny czas spędza w domu. Wystarczy odrobina kreatywności, aby opiekunka osób starszych znalazła dobry sposób na wypoczynek, a pobyt w czterech ścianach okazał się przyjemniejszy. Oto sprawdzone podpowiedzi tych, którzy pracują w opiece.

 1. Wspólne rozmowy. To najbardziej oczywista alternatywa dla oglądania telewizji. Osoby w podeszłym wieku zwykle bardzo lubią opowiadać o swojej młodości lub doświadczeniu zawodowym. Rozmowy przy kawie lub herbacie pozwolą Ci lepiej poznać seniora, nawiązać z nim bliższą relację, a także podszkolić język niemiecki.

 2. Czytanie książek lub gazet. Jeśli pogoda nie dopisała lub nie macie ochoty na wyjście z domu, możesz czytać na głos. Zaproponuj książki, których tematyka zainteresuje podopiecznego. Dobrym pomysłem jest wspólna lektura aktualnych wydarzeń opisanych w lokalnej gazecie.

 3. Gry planszowe i towarzyskie. Wielu Niemców uwielbia grać w planszówki lub karty. Powszechną miłością darzą rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Może się okazać, że senior lubi szachy lub warcaby i jest w tym bardzo dobry. Jeśli od czasu do czasu z nim zagrasz, na pewno poczuje się o wiele lepiej.

 4. Układanie puzzli. Puzzle świetnie pobudzą szare komórki i pozwolą na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Pomogą też w walce z demencją. W sklepach dostępne są specjalne układanki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub problemami ze wzrokiem. Możesz też kupić wersję ze zdjęciem, które ma dla seniora szczególną wartość.

 5. Zadania manualne. Ten typ aktywności obejmuje na przykład robienie na drutach, malowanie obrazów, tworzenie kolaży ze zdjęć, gazet lub listów albo układanie kwiatów. Eksperci twierdzą, że prace kreatywne odgrywają istotną rolę w samorozwoju osoby starszej, ponieważ pobudzą jego inteligencję kognitywną. Oczywiście czynności powinny być dostosowane do możliwości seniora.

 6. Wspólne słuchanie muzyki. Muzyka często okazuje się lekiem na całe zło. Dowiedz się, jaki gatunek preferuje senior i znajdź najlepsze kawałki ulubionego wykonawcy. Muzyka wpływa kojąco na emocje. Co ciekawe, osoby chorujące na Alzheimera czy inne choroby otępienne najdłużej zachowują wrażliwość właśnie na muzykę. Jeśli chcecie, możecie wspólnie śpiewać!

 7. Niewymagająca gimnastyka. Nawet jeśli senior z powodu podeszłego wieku nie może zbyt często wychodzić z domu, delikatne skłony, wymachy i ćwiczenia dla stawów mogą poprawić jego samopoczucie. Warto przy tym dbać o systematyczność.

3 sposoby na czas wolny seniorów poza domem

Podopieczny powinien być regularnie zachęcany do aktywności fizycznej. Oczywiście stan zdrowia nie zawsze na to pozwala. Niekiedy jedynym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej gimnastyka w domu. Jeśli jednak możesz spędzić czas na świeżym powietrzu, wykorzystaj tę sposobność. Wyjście z domu to doskonały pomysł! Oto co możesz zaplanować:

 1. Spacer. Wspólne spacery na rynek lub do kawiarni albo wypad do najbliższego sklepu - wszystko to jest świetnym sposobem spędzania czasu wolnego poza domem. Wystarczy odpowiednie ubranie i już można ruszać na wycieczkę do parku lub nad jezioro. Pamiętaj jedynie, aby uzbroić się w cierpliwość i dostosować tempo aktywności oraz trasę do możliwości seniora.

 2. Wizyta u znajomych. Dla seniora kontakt z osobami w podobnym wieku jest niezwykle ważny. Podtrzymywanie więzi społecznych z przyjaciółmi lub krewnymi działa doskonale na psychikę, więc staraj się planować takie wizyty jak najczęściej.

 3. Udział w zajęciach zorganizowanych. W niektórych niemieckich miastach funkcjonują placówki organizujące aktywności w większej grupie. Wszelkie zajęcia grupowe pozytywnie wpływają na kondycję psychofizyczną. Możesz więc rozejrzeć się, czy czegoś takiego nie ma w okolicy.

Wypróbuj różne formy spędzania czasu z seniorem!

Dzięki odrobinie pomysłowości sprawisz, że jesień życia będzie dla seniora znacznie łatwiejsza. Pamiętaj o tym, by dostosować aktywności do jego potrzeb i możliwości. Zastosuj nasze podpowiedzi i przekonaj się, jak dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym.

PRACA OPIEKA NIEMCY

tel. 534 934 134

APLIKUJ TERAZ

Przed zaznaczeniem jakiejkolwiek zgody zapoznaj z informacjami podanymi tutaj - pokaż tekst pouczenia.

Wyrażam zgodę̨ na przetwarzanie przez spółki Professional Care 24 sp. z o.o. sp.k., Professional Care 24 sp. z o.o., Professional Care sp. z o.o., Professional Home Care 24 sp. z o.o. moich danych osobowych podanych przeze mnie do celów przyszłych rekrutacji prowadzonych przez wymienione spółki przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu oraz danych podanych w przesłanej wiadomości przez Współadministratorów Danych Osobowych: Professional Care 24 w celach przysłania informacji o charakterze marketingowym, pochodzących od Współadministratorów Danych Osobowych, zgodnie z ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204) przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Pozostałe dane niezbędne do stworzenia profilu kandydata pobierzemy podczas rozmowy telefonicznej

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek

INFORMACJA DOTYCZĄCA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako: „RODO”).


ZWROTY, KTÓRE SĄ DLA CIEBIE WAŻNE:

 • Współadministratorzy – zwani w dalszej części informacji Professional Care 24, czyli spółki wchodzące w skład grupy podmiotów zajmujących się rekrutacją i zatrudnianiem zleceniobiorców i pozyskiwaniem Klientów i Podopiecznych wspólnie ustalające cele i sposoby przetwarzania danych osobowych tj.
  1. Professional Care sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000618403, NIP 956-231-75-34, REGON 364458381,
  2. Professional Care sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000520777, NIP 956-230-81-04, REGON 341610929,
  3. Professional Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000625361, NIP 956-231-78-82, REGON 364431608,
  4. Professional Home Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000735063, NIP 956-233-60-23, REGON 380432512.
 • Klient – osoba fizyczna, która zgłasza się w celu wyszukania dla Podopiecznego podmiotu świadczącego usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym;
 • Podopieczny – osoba fizyczna wymagająca wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu na rzecz, której są lub miałyby być świadczone usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym.
 • Kontrahent – podmiot, z którym Spółka lub Współadministratorzy zawarli odrębne umowy i z którym współpracują w celu realizacji kontraktów z Klientami lub Podopiecznymi lub na rzecz którego świadczą usługi.

WSPÓŁADMINISTRATORZY I DANE KONTAKTOWE:

Twoimi danymi osobowymi administrują ww. współadministratorzy którzy prowadzą działalność zmierzającą do pozyskania współpracowników, tworzenia baz kandydatów, pozyskiwania klientów, strona: www.professionalcare24.pl. Możesz skontaktować się z nami pisząc na adresy siedziby Współadministratorów, przez podaną stronę internetową, a także poprzez kontakt z inspektorem danych osobowych. Możesz skontaktować́ się̨ z inspektorem Współadministratorów ds. ochrony danych osobowych pisząc na adres pocztowy: ul. Graniczna 9/1B, 87-100 Toruń lub adres elektroniczny: rodo@professionalcare24.pl. Możesz też skorzystać́ z numeru telefonu: 56 471 41 04


PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH I CELE PRZETWARZANIA:

Obecnie w naszej bazie posiadasz status KANDYDATA, któremu możemy zaoferować współpracę (ofertę pracy) polegającą na świadczeniu usług opieki domowej oraz pomocy w gospodarstwie domowym oraz świadczenia usług marketingowo rekrutacyjnych (infomacyjno-rekrutacyjnych).


Twoje dane osobowe w czasie posiadania przez Ciebie statusu kandydata przetwarzamy na podstawie Twojej zgody, której udzieliłeś nam dobrowolnie. Mogłeś wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach przyszłych rekrutacji lub w celach marketingowych. Pamiętaj, że masz prawo do ich wycofania w każdym momencie. Aby wycofać zgodę możesz skontaktować się z nami na adresy podane powyżej (można tego dokonać zarówno w formie pisemnej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej). Byłoby ułatwieniem dla nas gdybyś w tytule e-maila napisał „WYCOFANIE ZGODY” choć nie jest to obowiązkowe. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność́ z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.


Prosimy abyś w informacji o wycofaniu zgody wskazał, czy cofasz wszystkie zgody czy tylko niektóre z nich. Jeżeli nie podasz nam tej informacji, a nie uda nam się z Tobą skontaktować przyjmiemy, że cofasz wszystkie udzielone zgody.


Jeżeli wyraziłeś zgodę na kontakt w celach marketingowych przetwarzamy tylko i wyłącznie dane umożliwiające nam kontakt z Tobą (imię, nazwisko, telefon, e-mail).


Jeżeli natomiast wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach przyszłych rekrutacji na Twoim koncie kandydata przetwarzamy dane osobowe, które są nam niezbędne, aby zaproponować Tobie współpracę, a także w zakresie usług opieki i pomocy w gospodarstwie domowym wybrać osobę, na rzecz której mógłbyś/abyś świadczyć usługi opieki (Podopiecznego). Są to następujące dane osobowe:


 • dotyczące Twojego imienia, nazwiska, miejscu zamieszkania, numeru telefonu, poczty elektronicznej – dane te wykorzystywane są do kontaktu z Tobą i przedkładania Tobie ofert świadczenia usług dla nas;
 • obywatelstwo – informacja ta pozwala nam określić, czy mamy dodatkowe obowiązki prawne związane z Twoim zatrudnieniem oraz czy możemy legalnie oddelegować Ciebie do świadczenia usług za granicą;
 • data urodzenia, waga, wzrost – informacje te pozwalają nam zaproponować Tobie ofertę świadczenia usług u Podopiecznego z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i osoby Podopiecznej (proponując ofertę objęcia opieki nad Podopiecznym dopasowujemy Podopiecznego pod kątem Twoich możliwości dlatego, że usługi opieki mogą wiązać się z wysiłkiem fizycznym);
 • informacja o tym, czy jesteś osobą palącą czy niepalącą – jest to dla nas istotna informacja z uwagi na fakt, że w okresach wykonywania usług w Niemczech będziesz zamieszkiwać z Podopiecznym. Z jednej strony pozwala nam ona zapewnić Tobie optymalne warunki przebywania w miejscu świadczenia usług, a z drugiej nie narazić na jakiekolwiek szkody Podopiecznego.
 • doświadczenie zawodowe, preferencje do świadczenia usług, wykształcenie, posiadanie prawa jazdy, opis Twojej osoby – są to szeroko rozumiane informacje o Twoim doświadczeniu które pozwalają nam dopasować odpowiedniego Podopiecznego do Twoich umiejętności i preferencji oraz dotychczasowego doświadczenia.


Bez względu na uzyskaną zgodę Twoje dane osobowe możemy przetwarzać:

 • w celu wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa np. obowiązków statystycznych lub sprawozdawczych, kontroli uprawnionych urzędów [art 6 ust. 1 lit. c) RODO]
 • gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora np. w celu dochodzenia roszczeń [art. 6 ust. 1 lit. f) RODO].

KOMU MOŻEMY POWIERZYĆ TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą na zasadzie powierzenia przekazywane innym podmiotom, w szczególności Kontrahentom, Klientom i Podopiecznym np. w celu realizacji znalezienia Podopiecznego. W przypadku takiego powierzenia dane przekazywane są na podstawie odrębnej umowy o powierzenie danych osobowych zawartej pomiędzy Współadministratorami, a Kontrahentem, Klientem lub Podopiecznym. Jednocześnie informujemy, że treść tych danych zostanie zminimalizowana, a w przypadkach, gdy jest możliwe zanonimizowana (nie przekazujemy Podopiecznemu np. informacji o Twojej wadze czy Twoim wzroście pozostawiając je wyłącznie na potrzeby dopasowania miejsca świadczenia usług do Twoich możliwości tak aby spełnić prany wymóg zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia usług). Na zasadzie powierzenia danych osobowych Twoje dane osobowe mogą być również przekazywane podmiotom powiązanym ze Spółką kapitałowo lub osobowo o ile istnieje do tego podstawa prawna.


Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowej bez odrębnej zgody.


JAKIE MASZ PRAWA?

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania tych danych jest zgoda również prawo do jej wycofania. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W każdym przypadku zarówno, jeżeli chodzi o dane przetwarzane na mocy RODO, jak i Twojej zgody masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących narusza przepisy RODO. Zachęcamy jednak do uprzedniego skontaktowania się ze Współadministratorami celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.


JAK DŁUGO PRZETWARZAMY TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres prowadzenia działalności przez Współadministratorów a w przypadku wycofania zgody do momentu złożenia oświadczenia w tym przedmiocie, z zastrzeżeniem, że zaprzestanie przetwarzania danych nastąpi wyłącznie w zakresie, w jakim nastąpiło wycofanie zgody (tj. w zakresie poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych – (rekrutacja lub marketing usług) i że nie istnieje inna podstawa do przetwarzania Twoich danych osobowych.


Jeżeli dane osobowe będziemy przetwarzać w celach wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora dane osobowe przetwarzamy odpowiednio do momentu ustania tych obowiązków lub wygaśnięcia roszczeń.


WSPÓŁADMINISTRATORZY PROFESSIONAL CARE 24


UWAGA: Jeżeli jakiekolwiek informacje zawarte w niniejszym dokumencie

są dla Ciebie niejasne pozostajemy do Twojej dyspozycji

pod numerem telefonu: 56 471 41 04 e-mail: rodo@professionalcare24.pl