Opieka nad seniorem latem a upały
Wysokie temperatury, tak powszechne latem, są dla wielu osób nieprzyjemne, jednak dla seniorów mogą być naprawdę niebezpieczne. Osoby w wieku podeszłym są wówczas narażone na udary, omdlenia oraz przegrzanie organizmu, dlatego opiekunki osób starszych powinny szczególnie zadbać o swoich podopiecznych w trakcie lata.
Pamiętaj o nawadnianiu
Naukowcy i lekarze od wielu lat podkreślają, aby pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Dorosły człowiek powinien w ciągu doby wypić około 2 litrów wody, bez względu, czy jest spragniony, czy nie, suchość w gardle jest bowiem oznaką odwodnienia. Seniorzy natomiast wykazują zaburzenia w odczuwaniu pragnienia, dlatego niezwykle często zdarza się, że w ciągu doby nic nie piją. Opiekunki muszą zatem pilnować, aby podopieczny w regularnych odstępach czasu przyjmował choćby kilka łyków wody. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy przyjmuje leki odwadniające organizm. Pomocne będą również pokarmy zawierające dużą ilość wody, zupy typu chłodnik oraz przede wszystkim – owoce i warzywa.
Mądre ochładzanie
Częścią codziennej rutyny seniora są spacery, tak kluczowe dla układu kostnego i krążenia. Jednak kiedy na zewnątrz panuje upał, opiekunka powinna przełożyć przechadzkę na później, po godzinie 16-tej słońce grzeje już mniej intensywnie. Natomiast od godziny 10-tej osoba starsza powinna przebywać w pomieszczeniu zacienionym, w miarę możliwości chłodnym, jednak z dala od przeciągów. Dobrym pomysłem jest zakup wentylatora, który zwiększa przepływ powietrza w pomieszczeniu, znacznie ułatwiając odparowywanie potu ze skóry. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni wyjść na dwór z seniorem w ciągu upalnego dnia, chociażby na wizytę u lekarza. Wówczas podopiecznego należy posmarować kremem z filtrem UV 50, zadbać o nakrycie głowy oraz strój z lekkiego, jasnego materiału. Warto zabrać ze sobą kawałek materiału, który zmoczony wodą w sytuacji awaryjnej przyniesie seniorowi ulgę.
Szybka reakcja
Przebywając z seniorem w trakcie upalnego dnia, należy położyć szczególny nacisk na obserwowanie go. Sygnały, że coś jest nie tak, mogą być bardzo subtelne, niekiedy niezauważalne. Osoby starsze często są schorowane i skarżą się na złe samopoczucie, jednak kiedy pojawiają się zawroty głowy, osłabienie, czy zaburzenia widzenia, warto reagować w porę. Często podopieczny może nam o tym nie powiedzieć, nie chcąc sprawiać problemu, bagatelizując tym samym sytuację. Jeżeli zaobserwujemy któryś z symptomów, powinniśmy czym prędzej ochłodzić organizm, może to być letni (nie zimny!) prysznic, czy okłady, a także nawodnienie organizmu. W razie wątpliwości, nagłego pogorszenia się stanu seniora czy omdlenia, należy czym prędzej wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na pomoc przyniesiemy ulgę pacjentowi, umieszczając jego nogi powyżej poziomu głowy, aby krew mogła do niej dopłynąć.