Wersja mobilna witryny ProfessionalCare24

Pacjent w wieku geriatrycznym – charakterystyka

Pacjent geriatryczny to pojęcie, z którym osoby pracujące w opiece spotykają się dosyć często. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co ten termin oznacza w praktyce oraz jakie choroby i problemy zdrowotne najczęściej dotykają pacjentów geriatrycznych. Zapraszamy do lektury!

Kim jest pacjent geriatryczny?

W medycynie mianem pacjenta starszego określa się osoby, które skończyły 65 lat. Trzeba pamiętać, że grupa tych podopiecznych nie jest jednorodna, co wynika po części z szybkości zachodzenia procesów starzenia, ale także z postępów w chorobie i przyjmowania różnych leków. Na tę różnorodność opiekunowie osób starszych powinni być przygotowani.

Pacjenci geriatryczni mogą cierpieć na choroby związane z procesami starzenia się organizmu lub na choroby, które nie są charakterystyczne dla wieku starczego. Opieka nad seniorem często wymaga gotowości do niesienia pomocy przez 24 godziny na dobę.

Kiedy zaczyna się wiek geriatryczny?

W praktyce przyjmuje się, że osoby starsze to ludzie w pierwszych etapach starości, zazwyczaj w grupie wiekowej 65-74 lata, którzy prowadzą aktywny tryb życia.

Do tej grupy należą również seniorzy, którzy starają się zachować sprawność mimo postępujących procesów chorobotwórczych. Zalicza się do niej także podopiecznych z różnego rodzaju niesprawnością funkcjonalną.

Dwie ostatnie podgrupy nazywa się pacjentami geriatrycznymi, a ich leczenie polega przede wszystkim na zmniejszeniu deficytów.

Wielochorobowość i nakładanie się zmian chorobowych

Cechą charakterystyczną, którą należy szczególnie podkreślić w przypadku osób w podeszłym wieku, jest to, że zmiany chorobowe nakładają się na zmiany wynikające z działania procesów starzenia. Niestety ich rozróżnienie bywa niekiedy trudne i zdarza się, że niektóre z nich pozostają nierozpoznane do czasu sytuacji kryzysowych.

Przykładem może być niedoczynność tarczycy, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, a która pozostaje niezdiagnozowana u 9 na 10 pacjentów w podeszłym wieku. Warto wiedzieć, że schorzenie to może powodować spowolnienie psychoruchowe lub suchość skóry, a więc objawy, które typowo łączy się z procesami starzenia.

Inną typową cechą jest również wielochorobowość, czyli występowanie wielu chorób przewlekłych. Takie współistnienie kilku jednostek chorobowych jest możliwe ze względu na zmiany związane ze starzeniem się organizmu, ale lekarze uważają, że taka koegzystencja jest również konsekwencją zaawansowania medycyny i coraz lepszej skuteczności leczenia poszczególnych chorób.

Warto pamiętać o tym, że typowe dla wielochorobowości w starszym wieku jest współwystępowanie ze sobą chorób somatycznych i tych o podłożu psychologicznym. Szacuje się, że niemal u 30% seniorów mogą występować zespoły depresyjne o przebiegu łagodnym i przewlekłym, natomiast u 10% rozpoznaje się zespoły otępienne.

Wielochorobowość zdecydowanie utrudnia prowadzenie fizjoterapii, ponieważ dla każdej jednostki chorobotwórczej należy osobno rozważyć zalecenia oraz przeciwskazania i wnioski wdrożyć w ramach odpowiednich rodzajów terapii.

Warto pamiętać, że w przypadku osób starszych zmagających się z chorobami, możemy zauważyć tak zwany efekt domina – w przypadku wystąpienia niedomagania w zakresie jednego narządu, pojawia się zwiększone ryzyko zmian wielonarządowych. Dokładnie jak z kostkami domina, zaburzenia jednego narządu powodują reakcję lawinową i mogą prowadzić do niewydolności wielonarządowej.

Czym zajmuje się geriatria w Polsce?

Geriatria jest dziedziną medycyny, która skupia się na problemach zdrowotnych seniorów, czyli osób, które ukończyły 65. rok życia.

Ta dziedzina łączy w sobie wiele różnych specjalizacji, ponieważ lekarz geriatra musi spojrzeć na pacjenta holistycznie. Do jego zadań należy ocena stanu zdrowia seniora i analiza przyjmowanych przez niego leków.

Lekarz geriatra przyjmuje pacjenta w poradni geriatrycznej, w jego domu lub w szpitalu na oddziale geriatrycznym. Geriatra może zlecić seniorowi dodatkowe badania, skierować go na rehabilitację, specjalistyczne zabiegi, do sanatorium lub uzdrowiska. Taka osoba musi też ściśle współpracować ze specjalistami z innych dziedzin, aby otoczyć osobę starszą, jak najlepszą opieką.

Jak przeprowadza się ocenę stanu zdrowia pacjenta geriatrycznego?

Ocena stanu zdrowia pacjenta geriatrycznego nie należy do prostych. Seniorzy cierpią na wiele schorzeń jednocześnie, co powoduje, że niektóre objawy mogą być mylnie zinterpretowane. Dlatego lekarz geriatra musi przeprowadzić całościową ocenę geriatryczną, w skrócie COG. W jej ramach specjalista sprawdza między innymi:

  • poziom widzenia i słyszenia,
  • stan skóry,
  • nastrój, ogólne samopoczucie,
  • występowanie stanów depresyjnych i lękowych, 
  • stany bólowe,
  • związek objawów niepożądanych z zażywanymi lekami,
  • wyniki badań diagnostycznych,
  • występowanie zaburzeń pamięci lub problemów z poruszaniem się,
  • sytuację rodzinną i środowiskową.

Całościowa ocena geriatryczna obejmuje wywiad lekarski i badanie fizykalne. Do oceny stanu seniora wykorzystuje się następujące narzędzia:

  • Skala Katza – służy do oceniania podstawowych czynności życia codziennego, ze wskazaniem na te czynności, które pacjent może wykonywać samodzielnie oraz na takie, przy których potrzebuje pomocy drugiej osoby. Skala ta dotyczy czynności podstawowych, takich jak: kąpiel, ubieranie się, spożywanie posiłków, korzystanie z toalety i przemieszczanie.
  • Skala Lawtona –  to narzędzie, które umożliwia ocenę zdolności do wykonywania złożonych czynności życia codziennego, takich jak: użycie telefonu, zakupy, przygotowanie posiłków, codzienne porządki, pranie.
  • Test „wstań i idź” (TUG) –  pozwala ocenić sprawność fizyczną. Zadanie osoby badanej jest bardzo proste. Musi ona pokonać dystans 6 metrów. Lekarz ocenia chód i tempo pacjenta. Na tej podstawie możesz skorygować zalecenia dotyczące aktywności fizycznej.
  • Indeks oceny podstawowych czynności w życiu codziennym wg Barthel – to narzędzie pozwala ocenić, czy pacjent jest w stanie samodzielnie funkcjonować, czy też powinien zostać umieszczony w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Skala składa się z trzech przedziałów: 0–20 punktów – osoba niezdolna do samoopieki, 25–85 punktów – osoba wymagająca częściowej pomocy, 90–100 punktów – osoba samodzielna. 
  • Skala Confusion Assessment Method – umożliwia ocenę majaczenia. Na jej podstawie można stwierdzić zaburzenia koncentracji uwagi i niespójne myślenie.

Na czym polega opieka nad seniorem ze schorzeniem geriatrycznym?

Opieka geriatryczna to wymagające zajęcie, które wiąże się z dużą odpowiedzialnością za samopoczucie i zdrowie osoby starszej.

Opiekun powinien dobrze rozumieć, na czym polega choroba bądź choroby seniora, aby mógł go wspierać w wykonywaniu codziennych czynności.

W tej pracy bardzo ważne jest nawiązanie dobrej relacji z podopiecznym i konstruktywna komunikacja.

Jak powinna wyglądać opieka geriatryczna? Zadania opiekuna będą uzależnione od stanu zdrowia i stopnia samodzielności osoby starszej. Podopiecznego należy otoczyć troskliwą i kompleksową opieką. Od opiekunów oczekuje się posiadania wiedzy na temat schorzeń geriatrycznych, sprawności fizycznej i gotowości do niesienia opieki również w godzinach nocnych. Przykładowe zadania opiekuna to:

  • pomoc przy czynnościach higienicznych i fizjologicznych,
  • pomoc przy ubieraniu się,
  • robienie zakupów,
  • przygotowywanie i podawanie posiłków,
  • pranie i prasowanie,
  • sprzątanie domu,
  • aktywizowanie seniora,
  • towarzyszenie podczas wizyt lekarskich,
  • komunikacja z rodziną.

Najczęstsze choroby wieku geriatrycznego

Znajomość najczęściej występujących chorób wieku geriatrycznego bardzo ułatwia pracę i umożliwia lepsze zrozumienie podopiecznego.

Osoby starsze i schorowane często mają problem z jasnym formułowaniem swoich myśli i potrzeb. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun wiedział, z czym wiąże się dana choroba i jak minimalizować jej negatywne oddziaływanie na stan zdrowia seniora.

Do najczęstszych chorób wieku geriatrycznego zaliczamy:

  • Choroby otępienie, w tym w szczególności: Alzheimer, Parkinson, otępienie czołowo skroniowe i otępienie spowodowane udarem bądź wylewem;
  • Choroby układu krążenia, takie jak: miażdżyca i nadciśnienie tętnicze;
  • Nowotwory, w tym: rak sutka, jelita grubego, prostaty, żołądka, trzustki i przełyku;
  • Cukrzyca typu 2;
  • Nietrzymanie moczu;
  • Osteoporoza;
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów;
  • Bezsenność;
  • Depresja.

Profilaktyka chorób wieku geriatrycznego — co możesz zrobić?

Niektórym chorobom wieku geriatrycznego można skutecznie zapobiec lub opóźnić ich rozwój. Dotyczy to szczególnie tych schorzeń, do których powstania przyczyniają się niezdrowy tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna. W profilaktyce chorób wieku geriatrycznego dużą rolę odgrywa nastawienie psychiczne podopiecznego. Osoby aktywne i pełne życia dłużej pozostają sprawne i lepiej radzą sobie z naturalnymi procesami starzenia.

Jak można pomóc pacjentom geriatrycznym?

  • Pacjentom geriatrycznym można pomóc na wiele różnych sposobów.
  • Takie osoby chcą czuć się potrzebne, dostrzegane i akceptowane.
  • Samo dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo seniora to zdecydowanie za mało. Opiekun powinien nawiązać przyjacielskie stosunki z podopiecznym i razem z nim spędzać czas na ciekawych aktywnościach.
  • Rolą opiekuna jest zapewnienie seniorowi towarzystwa, wspieranie go i motywowanie do wykonywania zaleceń lekarskich.

Sytuacja pacjenta w wieku geriatrycznym zwykle jest bardzo złożona. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego schematu opieki nad osobą starszą. Każdorazowo trzeba dostosowywać rodzaj podejmowanych działań do stanu zdrowia, temperamentu i potrzeb podopiecznego. Mimo wyzwań, praca opiekunki w Niemczech może dawać wiele satysfakcji. Seniorzy bardzo często traktują opiekunów jak członków swojej rodziny. Wdzięczność i uśmiech na twarzy podopiecznego są bezcenne.

PRACA OPIEKA NIEMCY

tel. 534 934 134

APLIKUJ TERAZ

Przed zaznaczeniem jakiejkolwiek zgody zapoznaj z informacjami podanymi tutaj - pokaż tekst pouczenia.

Wyrażam zgodę̨ na przetwarzanie przez spółki Professional Care 24 sp. z o.o. sp.k., Professional Care 24 sp. z o.o., Professional Care sp. z o.o., Professional Home Care 24 sp. z o.o. moich danych osobowych podanych przeze mnie do celów przyszłych rekrutacji prowadzonych przez wymienione spółki przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu oraz danych podanych w przesłanej wiadomości przez Współadministratorów Danych Osobowych: Professional Care 24 w celach przysłania informacji o charakterze marketingowym, pochodzących od Współadministratorów Danych Osobowych, zgodnie z ustawą z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204) przez kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), sms, telefonu (to znaczy przez wykorzystanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących). ...rozwiń

Pozostałe dane niezbędne do stworzenia profilu kandydata pobierzemy podczas rozmowy telefonicznej

* pola wymagane
Nie znasz języka a masz
doświadczenie?
zobacz kursy języka niemieckiego
Znasz język Niemiecki a nie masz
doświadczenia?
zobacz kursy dla opiekunek

INFORMACJA DOTYCZĄCA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako: „RODO”).


ZWROTY, KTÓRE SĄ DLA CIEBIE WAŻNE:

  • Współadministratorzy – zwani w dalszej części informacji Professional Care 24, czyli spółki wchodzące w skład grupy podmiotów zajmujących się rekrutacją i zatrudnianiem zleceniobiorców i pozyskiwaniem Klientów i Podopiecznych wspólnie ustalające cele i sposoby przetwarzania danych osobowych tj.
    1. Professional Care sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000618403, NIP 956-231-75-34, REGON 364458381,
    2. Professional Care sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000520777, NIP 956-230-81-04, REGON 341610929,
    3. Professional Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000625361, NIP 956-231-78-82, REGON 364431608,
    4. Professional Home Care 24 sp. z o.o. siedzibą w Toruniu (kod 87-100) ul. Graniczna 9/1B, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Torunia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000735063, NIP 956-233-60-23, REGON 380432512.
  • Klient – osoba fizyczna, która zgłasza się w celu wyszukania dla Podopiecznego podmiotu świadczącego usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym;
  • Podopieczny – osoba fizyczna wymagająca wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu na rzecz, której są lub miałyby być świadczone usługi opieki i pomocy w gospodarstwie domowym.
  • Kontrahent – podmiot, z którym Spółka lub Współadministratorzy zawarli odrębne umowy i z którym współpracują w celu realizacji kontraktów z Klientami lub Podopiecznymi lub na rzecz którego świadczą usługi.

WSPÓŁADMINISTRATORZY I DANE KONTAKTOWE:

Twoimi danymi osobowymi administrują ww. współadministratorzy którzy prowadzą działalność zmierzającą do pozyskania współpracowników, tworzenia baz kandydatów, pozyskiwania klientów, strona: www.professionalcare24.pl. Możesz skontaktować się z nami pisząc na adresy siedziby Współadministratorów, przez podaną stronę internetową, a także poprzez kontakt z inspektorem danych osobowych. Możesz skontaktować́ się̨ z inspektorem Współadministratorów ds. ochrony danych osobowych pisząc na adres pocztowy: ul. Graniczna 9/1B, 87-100 Toruń lub adres elektroniczny: rodo@professionalcare24.pl. Możesz też skorzystać́ z numeru telefonu: 56 471 41 04


PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH I CELE PRZETWARZANIA:

Obecnie w naszej bazie posiadasz status KANDYDATA, któremu możemy zaoferować współpracę (ofertę pracy) polegającą na świadczeniu usług opieki domowej oraz pomocy w gospodarstwie domowym oraz świadczenia usług marketingowo rekrutacyjnych (infomacyjno-rekrutacyjnych).


Twoje dane osobowe w czasie posiadania przez Ciebie statusu kandydata przetwarzamy na podstawie Twojej zgody, której udzieliłeś nam dobrowolnie. Mogłeś wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach przyszłych rekrutacji lub w celach marketingowych. Pamiętaj, że masz prawo do ich wycofania w każdym momencie. Aby wycofać zgodę możesz skontaktować się z nami na adresy podane powyżej (można tego dokonać zarówno w formie pisemnej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej). Byłoby ułatwieniem dla nas gdybyś w tytule e-maila napisał „WYCOFANIE ZGODY” choć nie jest to obowiązkowe. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność́ z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.


Prosimy abyś w informacji o wycofaniu zgody wskazał, czy cofasz wszystkie zgody czy tylko niektóre z nich. Jeżeli nie podasz nam tej informacji, a nie uda nam się z Tobą skontaktować przyjmiemy, że cofasz wszystkie udzielone zgody.


Jeżeli wyraziłeś zgodę na kontakt w celach marketingowych przetwarzamy tylko i wyłącznie dane umożliwiające nam kontakt z Tobą (imię, nazwisko, telefon, e-mail).


Jeżeli natomiast wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach przyszłych rekrutacji na Twoim koncie kandydata przetwarzamy dane osobowe, które są nam niezbędne, aby zaproponować Tobie współpracę, a także w zakresie usług opieki i pomocy w gospodarstwie domowym wybrać osobę, na rzecz której mógłbyś/abyś świadczyć usługi opieki (Podopiecznego). Są to następujące dane osobowe:


  • dotyczące Twojego imienia, nazwiska, miejscu zamieszkania, numeru telefonu, poczty elektronicznej – dane te wykorzystywane są do kontaktu z Tobą i przedkładania Tobie ofert świadczenia usług dla nas;
  • obywatelstwo – informacja ta pozwala nam określić, czy mamy dodatkowe obowiązki prawne związane z Twoim zatrudnieniem oraz czy możemy legalnie oddelegować Ciebie do świadczenia usług za granicą;
  • data urodzenia, waga, wzrost – informacje te pozwalają nam zaproponować Tobie ofertę świadczenia usług u Podopiecznego z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i osoby Podopiecznej (proponując ofertę objęcia opieki nad Podopiecznym dopasowujemy Podopiecznego pod kątem Twoich możliwości dlatego, że usługi opieki mogą wiązać się z wysiłkiem fizycznym);
  • informacja o tym, czy jesteś osobą palącą czy niepalącą – jest to dla nas istotna informacja z uwagi na fakt, że w okresach wykonywania usług w Niemczech będziesz zamieszkiwać z Podopiecznym. Z jednej strony pozwala nam ona zapewnić Tobie optymalne warunki przebywania w miejscu świadczenia usług, a z drugiej nie narazić na jakiekolwiek szkody Podopiecznego.
  • doświadczenie zawodowe, preferencje do świadczenia usług, wykształcenie, posiadanie prawa jazdy, opis Twojej osoby – są to szeroko rozumiane informacje o Twoim doświadczeniu które pozwalają nam dopasować odpowiedniego Podopiecznego do Twoich umiejętności i preferencji oraz dotychczasowego doświadczenia.


Bez względu na uzyskaną zgodę Twoje dane osobowe możemy przetwarzać:

  • w celu wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa np. obowiązków statystycznych lub sprawozdawczych, kontroli uprawnionych urzędów [art 6 ust. 1 lit. c) RODO]
  • gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora np. w celu dochodzenia roszczeń [art. 6 ust. 1 lit. f) RODO].

KOMU MOŻEMY POWIERZYĆ TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą na zasadzie powierzenia przekazywane innym podmiotom, w szczególności Kontrahentom, Klientom i Podopiecznym np. w celu realizacji znalezienia Podopiecznego. W przypadku takiego powierzenia dane przekazywane są na podstawie odrębnej umowy o powierzenie danych osobowych zawartej pomiędzy Współadministratorami, a Kontrahentem, Klientem lub Podopiecznym. Jednocześnie informujemy, że treść tych danych zostanie zminimalizowana, a w przypadkach, gdy jest możliwe zanonimizowana (nie przekazujemy Podopiecznemu np. informacji o Twojej wadze czy Twoim wzroście pozostawiając je wyłącznie na potrzeby dopasowania miejsca świadczenia usług do Twoich możliwości tak aby spełnić prany wymóg zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia usług). Na zasadzie powierzenia danych osobowych Twoje dane osobowe mogą być również przekazywane podmiotom powiązanym ze Spółką kapitałowo lub osobowo o ile istnieje do tego podstawa prawna.


Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani organizacji międzynarodowej bez odrębnej zgody.


JAKIE MASZ PRAWA?

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania tych danych jest zgoda również prawo do jej wycofania. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W każdym przypadku zarówno, jeżeli chodzi o dane przetwarzane na mocy RODO, jak i Twojej zgody masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli uznasz, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących narusza przepisy RODO. Zachęcamy jednak do uprzedniego skontaktowania się ze Współadministratorami celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.


JAK DŁUGO PRZETWARZAMY TWOJE DANE OSOBOWE?

Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres prowadzenia działalności przez Współadministratorów a w przypadku wycofania zgody do momentu złożenia oświadczenia w tym przedmiocie, z zastrzeżeniem, że zaprzestanie przetwarzania danych nastąpi wyłącznie w zakresie, w jakim nastąpiło wycofanie zgody (tj. w zakresie poszczególnych celów przetwarzania danych osobowych – (rekrutacja lub marketing usług) i że nie istnieje inna podstawa do przetwarzania Twoich danych osobowych.


Jeżeli dane osobowe będziemy przetwarzać w celach wykonania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub gdy przemawia za tym prawnie uzasadniony interes Administratora dane osobowe przetwarzamy odpowiednio do momentu ustania tych obowiązków lub wygaśnięcia roszczeń.


WSPÓŁADMINISTRATORZY PROFESSIONAL CARE 24


UWAGA: Jeżeli jakiekolwiek informacje zawarte w niniejszym dokumencie

są dla Ciebie niejasne pozostajemy do Twojej dyspozycji

pod numerem telefonu: 56 471 41 04 e-mail: rodo@professionalcare24.pl