Twój podopieczny cierpi na bezsenność? Możesz mu pomóc
Bezsenność to jedna z częściej występujących dolegliwości u seniora. Pojawia się wraz ze starzeniem organizmu, niekiedy utrzymuje tylko przez pewien czas, innym razem uprzykrza codzienność osobie starszej przez długie lata. Skutki niedostatecznej ilości snu mogą być bardzo poważne. To już nie tylko ogólne zmęczenie, osłabienie i brak energii. Zdarza się, że bezsenność doprowadza nawet do stanów lękowych, depresji czy nadciśnienia tętniczego.
Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój podopieczny ma trudności z zasypianiem, często budzi się w nocy, wstaje wcześnie rano, a w ciągu dnia zasypia i jest zmęczony, to powinieneś możliwie jak najszybciej zareagować. Im wcześniej mu pomożesz, tym większa szansa, że znowu będzie dobrze spać. Co możesz zrobić, aby „wyleczyć” swojego podopiecznego z bezsenności?
Sposoby na lepszy sen
Na jakość snu wpływa wiele czynników, w tym styl życia, dieta, otoczenie, w którym śpimy, ale też przyzwyczajenia oraz ewentualnie inne choroby i zażywane leki. Aby więc ją poprawić, przygotuj odpowiednio sypialnię seniora. Przed snem należy ją przewietrzyć w celu obniżenia temperatury, a także zapewnienia podopiecznemu dużej porcji świeżego powietrza podczas zasypiania. Ponadto na ok. 30 minut przed snem zadbaj o jego wyciszenie i relaks. Może to być czytanie książki lub gazety bądź chwila wypoczynku w fotelu połączona z rozmową o minionym dniu.
Przy bezsenności nie są wskazane drzemki w ciągu dnia, ponieważ jedynie potęgują one problem. Jeżeli z nich zrezygnujecie, wieczorem organizm sam będzie się domagał wypoczynku. Znaczący wpływ na jakość snu ma też aktywność fizyczna. Nie tylko jest dobra dla ciała, poprawia sylwetkę i zakres ruchu oraz ogranicza ryzyko otyłości czy chorób układu krążenia, lecz także dotlenia mózg, co przekłada się na większą wydajność snu. Zwiększ liczbę i długość spacerów. Możecie się również zastanowić nad dodatkową aktywnością. Może basen lub nordic walking?
Przygotowuj podopiecznemu lekkie kolacje. Niech będzie to posiłek pozostawiający lekki niedosyt, a także dobrze trawiony przez organizm, np. zupa, która w jesienne oraz zimowe dni dodatkowo rozgrzeje ciało seniora. Podawaj ją ok. 3 godzin przed snem.
Leki konieczne?
Nie zawsze zmiany nawyków przynoszą pożądane efekty. W niektórych przypadkach, przy bardziej zaawansowanej bezsenności, należy je traktować jako pomoc w leczeniu farmakologicznym. Dużo zależy od przyczyny dolegliwości. Wśród tych najczęściej występujących znajdują się: zażywanie niektórych leków, m.in. beta-blokerów i fluorochinolonów, choroba Alzheimera, depresja, zaburzenia oddychania oraz często powtarzające się bóle. Leczenie wymaga wtedy wsparcia lekarza, który dopasuje leki odpowiednio do zaawansowania choroby, uwzględniając wszelkie ograniczenia związane z przyjmowaniem niektórych substancji. W takiej sytuacji Twoja pomoc jest równie ważna, ponieważ zmiana diety, aktywności fizycznej i codziennych przyzwyczajeń to konieczność, jeżeli leczenie ma przynieść zmęczonemu seniorowi szybką pomoc.