Zdrowie seniora
-
więcej
Im jesteśmy starsi, tym zapamiętujemy mniej faktów i zdecydowanie szybciej je zapominamy. Pogorszenie się pamięci jest naturalnym procesem, towarzyszącym starzeniu się organizmu. Można mu jednak przeciwdziałać, a nawet odwrócić już zaistniałe zmiany, jeżeli nie są jeszcze w zaawansowanym stadium.
-
więcej
Zespół jedzenia nocnego stanowi jedną z jednostek chorobowych związanych z odżywianiem oraz rytmem dobowym. Powiązane jest z obniżeniem się nastroju oraz snu. Mimo iż najwcześniejszy przypadek został opisany już w 1951 roku, jednak pierwsze pełne wyleczenie przypada dopiero na 2003 rok.
-
więcej
Wraz z zaawansowanym wiekiem u ludzi starszych zmienia się jakość, jak i długość snu. Obserwuje się także przyśpieszenie fazy snu – wcześniejsze kładzenie się do łóżka i wybudzanie. Pojawia się również jego skrócenie – częste drzemki w ciągu dnia powodują, iż senior śpi krócej w nocy.
-
więcej
Prawidłowy sen to niezwykle istotny element funkcjonowania każdego człowieka. Nie tylko warunkuje on funkcjonowanie całego organizmu, ale również ma znaczący wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną każdego z nas. Jednak u osób starszych sen bywa zaburzony, a jednym z poważniejszych problemów podeszłego wieku jest bezsenność.
-
więcej
Coraz większy odsetek osób starszych w społeczeństwach, a także związany z wiekiem emerytalnym brak zobowiązań zawodowych oraz znaczna ilość wolnego czasu sprawiają, że ta grupa społeczna ma coraz większy potencjał aktywności turystycznej oraz rekreacyjnej.
-
więcej
Jednym z ważniejszych czynników określających zadowolenie z prowadzonego stylu życia osób starszych jest ich relacja z innymi członkami rodziny, ale również jej liczebność, sposób zamieszkiwania oraz więzy rodzinne. Rodzina, z którą ma się dobre stosunki, dla seniorów oznacza wsparcie oraz zadowolenie z życia przy jednoczesnym zbawiennym wpływie na samopoczucie.
-
więcej
Tak popularne objawy jak pieczenie w przełyku i zgaga mogą być objawem refluksu, czyli schorzenia polegającego na cofaniu się treści żołądkowej. W wielu przypadkach chorym nie pomagają popularne leki, a niezbędne okazuje się być przejście na specjalną dietę.
-
więcej
W medycynie mianem pacjenta starszego określa się osoby, które skończyły 65 lat. Trzeba pamiętać, że grupa tych podopiecznych nie jest jednorodna, co wynika po części z szybkości zachodzenia procesów starzenia, ale także z postępów w chorobie i przyjmowania różnych leków.
-
więcej
Starzenie się organizmu jest procesem fizjologicznym i pojawia się wraz z wiekiem. O jego szybkości decyduje głównie czynnik genetyczny, jednak wpływ na jego przyspieszenie ma również wiele czynników zewnętrznych, takich jak: miejsce zamieszkania, przebyte choroby, stres lub niewłaściwa dieta.
-
więcej
Starzenie się to nie tylko pogorszający się stan zdrowia i zmiany w zakresie psychologicznym oraz społecznym. Wraz z pojawieniem się niezdolności przeciwstawienia się zmianie, w życiu seniora obecny jest również spadek zdolności adaptacyjnych.