Częste oddawanie moczu to dla mężczyzny więcej niż tylko chwilowe utrudnienie. Ta nieprzyjemna dolegliwość może znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli zauważysz, że senior korzysta z toalety zbyt często, poszukaj przyczyny i spróbuj ją wyeliminować.
Bardzo częste oddawanie moczu u mężczyzn, czyli częstomocz, to jedno z dobrze poznanych schorzeń urologicznych. Oznacza, że mężczyzna chodzi do toalety więcej niż 7-8 razy w ciągu dnia lub 2-3 razy w nocy. Jeśli problem ten dotyczy seniora, którym się opiekujesz, możesz wiele zrobić, żeby mu pomóc.
Wielokrotne odwiedzanie toalety nie jest jedynym symptomem dolegliwości. Mężczyźni, którzy walczą z częstomoczem, mogą dostrzegać występowanie dodatkowych objawów, takich jak:
Każda z powyższych oznak może świadczyć o tym, że zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn jest spowodowane poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Dobra wiadomość jest taka, że częstomocz można leczyć i znów w pełni cieszyć się życiem. Dlatego warto jak najszybciej umówić się na konsultację z lekarzem.
Częstomocz najczęściej dotyka mężczyzn po 40, 50. i 60. roku życia, ale może pojawić się nawet w młodszym wieku. Niekiedy taka sytuacja jest przejściowa i wynika z wypicia zbyt dużej ilości płynów, złej diety lub przyjmowania leków moczopędnych. Jednak bywa, że geneza problemu jest znacznie bardziej złożona.
Częstomocz, podobnie jak nietrzymanie moczu (NTM) i ból w czasie mikcji mogą towarzyszyć takim schorzeniom, jak:
Częste oddawanie moczu u młodych mężczyzn czasami miewa też podłoże psychiczne. Dzieje się tak, gdy chory odczuwa silny stres, cierpi na depresję lub zaburzenia lękowe. Niepokojącym objawem może być na przykład częste oddawanie moczu przez mężczyznę po stosunku.
Rzecz jasna częstomocz na tle nerwowym nie jest wyłącznie domeną osób młodszych – może dotknąć również mężczyzn w każdym wieku. Tak czy inaczej, jest to problem, z którym warto się zwrócić do psychologa lub psychiatry, aby otrzymać adekwatną pomoc.
Jak widać, gdy chodzi o częste oddawanie moczu, przyczyn może być naprawdę wiele. Właśnie dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekarz zleci badania na posiew moczu, a w uzasadnionych przypadkach wykona również USG układu moczowego. Na podstawie wyników będzie w stanie określić, jaki jest powód dolegliwości i zaproponuje seniorowi skuteczną kurację.
Częste wizyty w toalecie to bardzo wstydliwy problem, który może powodować stopniowe wycofywanie się mężczyzny z życia towarzyskiego. Dlatego skuteczna terapia polega na ograniczeniu częstotliwości oddawania moczu i koncentruje się na poprawie jakości życia pacjenta.
Rodzaj kuracji zależy od przyczyny dolegliwości. Poniżej znajdziesz przykładowe sposoby leczenia częstomoczu, które podajemy w celach informacyjnych. Ostateczną decyzję o zastosowaniu kuracji podejmuje specjalista:
Gdy już wiesz, co powoduje nadmierne oddawanie moczu u pacjentów, możesz zacząć temu zapobiegać. Jednak sama farmakoterapia jest niewystarczająca. Równie ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życia.
Zwróć uwagę na to, w jaki sposób odżywia się Twój podopieczny. Być może na co dzień pije zdecydowanie za dużo kawy, napojów gazowanych lub alkoholu. Złe nawyki żywieniowe mogą pogłębiać dyskomfort związany z brakiem kontroli nad mikcją. Dlatego w trakcie leczenia zadbaj o zdrową dietę seniora i zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia.
Problem z oddawaniem moczu powinien skłonić rodzinę seniora do szukania profesjonalnej pomocy. A skuteczne leczenie i zmiana nawyków żywieniowych sprawią, że podopieczny szybko wróci do formy.