AutoComplete

Jak się przygotować na pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych?

12.03.2024

Pierwsze dni w nowej pracy zawsze są wyjątkowo stresujące. Nie inaczej jest w przypadku opiekunek osób starszych w Niemczech. Jak się przygotować do pierwszego wyjazdu?

Znajdź dobrą ofertę pracy

Pierwszy wyjazd do pracy do Niemiec będzie udany, jeśli znajdziesz naprawdę dobrą ofertę. Bezpieczną opcją jest współpraca z renomowaną agencją, która specjalizuje się w całodobowej opiece domowej. To najlepszy kierunek, jeśli zależy Ci na stabilnym i legalnym zatrudnieniu. Nasza firma Professional Care 24 jest na rynku już od 2013 roku i wciąż publikujemy nowe oferty.

W Twoim imieniu zajmiemy się wszystkimi formalnościami:

  • wynegocjujemy atrakcyjne wynagrodzenie,
  • ustalimy korzystny dla Ciebie system premiowania,
  • sprawdzimy liczbę dni pracy i inne szczegóły.

Zadbamy o:

  • terminowe odprowadzenie składek ZUS (emerytalnych i zdrowotnych),
  • złożenie druku A1,
  • Twoje ubezpieczenie na podstawie europejskiej karty eKUZ.

Innymi słowy — z nami nie utoniesz w dokumentach.

Na co zwracać uwagę, czytając oferty?

Przeglądając oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, dokładnie sprawdź wszystkie informacje. Dowiedz się więcej o podopiecznym, miejscu wykonywania zlecenia, zakresie obowiązków i wysokości wynagrodzenia. Co dokładnie powinnaś wiedzieć? Postaraj się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania.

Senior:

  • Ile ma lat i jaki jest jego stan zdrowia?
  • W jakim stopniu jest samodzielny?
  • Czy wymaga wsparcia przy wstawaniu, ubieraniu się, korzystaniu z toalety i codziennej higienie?

Miejsce pracy:

  • W jakiej części Niemiec będę mieszkać?
  • Czy będę mieć zapewnioną prywatność w swoim pokoju?
  • Jakie jest wyposażenie — czy mogę liczyć na internet, telewizor lub własną łazienkę?

Współpraca z agencją:

  • Co dokładnie należy do obowiązków opiekunki i za co będę odpowiadać?
  • W jakim stopniu muszę znać język niemiecki?
  • Jak długi jest kontrakt?
  • Ile zarobię?

Dobre agencje proponują przejrzyste oferty i pełną legalność zatrudnienia, także dla początkujących. Jeśli masz wątpliwości lub chcesz się dowiedzieć więcej na temat konkretnego podopiecznego, skontaktuj się z naszym koordynatorem rekrutacji.

Przygotowanie do wyjazdu – dlaczego jest takie ważne?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech niesie ze sobą wiele wyzwań. Na miejscu zderzysz się z inną kulturą i odmiennym podejściem do wielu codziennych spraw. Każda rodzina ma swoje rytuały i ustalony rytm dnia. Sprawy nie ułatwia bariera językowa oraz trema, jaką możesz odczuwać przed spotkaniem z podopiecznym i jego rodziną.

Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to dobrze przygotować się na wyjazd. Gdy będziesz przygotowana, niewiele rzeczy i sytuacji będzie w stanie Cię zaskoczyć. W Professional Care 24 dbamy o to, aby każda opiekunka wiedziała dokładnie, dokąd jedzie i co będzie należało do jej obowiązków. Uruchomiliśmy nawet innowacyjny program, Indywidualny Plan Opieki (IPO), który wspiera opiekunki w czasie wyjazdu na nową sztelę.

  • W Professional Care 24 szczególną troską otaczamy panów i panie, którzy wyjeżdżają z nami po raz pierwszy. Wiemy, jakie to ważne, aby dobrze zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.

Współpracując z nami, otrzymasz bardzo dokładny opis stanu zdrowia podopiecznego i jasno sprecyzowany zakres obowiązków. Nasi pracownicy krok po kroku przeprowadzą Cię przez wszystkie formalności. 

Dodatkowo będziesz mieć cały czas kontakt z koordynatorem, który służy radą i pomaga rozwiązywać różne problemy. Nasze opiekunki mogą też korzystać z telefonu wsparcia, gdzie porad udzielają: doświadczona opiekunka i psycholog.

Jednak profesjonalne wsparcie to nie wszystko. Nie mniej ważne będzie odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Na jakie warunki możesz liczyć na miejscu? Pamiętaj, że większość rodzin gwarantuje komfortowe zakwaterowanie

Rzeczy, o które zwykle nie trzeba się martwić to: łóżko, szafa na ubrania, pościel, sztućce, naczynia i środki czystości. Warto podkreślić również, że niemieckie rodziny są bardzo ciepłe i otwarte. Bliscy chętnie pokażą Ci dom i wytłumaczą, na czym dokładnie będą polegały Twoje obowiązki oraz z jakich sprzętów możesz korzystać.

Co należy do obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Obowiązki opiekunki będą w dużej mierze uzależnione od stanu zdrowia podopiecznego i oczekiwań rodziny. Jednak najczęściej zadaniem takiej osoby, jest pomaganie seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności i zapewnianie mu towarzystwa. Dokładny zakres czynności zawsze jest opisany w umowie, którą podpisujesz przed wyjazdem z kraju. Typowe zajęcia opiekuna to:

  • pomoc w codziennych czynnościach i dbaniu o higienę,
  • podawanie leków w wyznaczonych porach,
  • robienie zakupów i prowadzenie domu podopiecznego,
  • gotowanie i podawanie posiłków.

Co warto zabrać ze sobą na wyjazd?

Praca w Niemczech w charakterze opiekunki osób starszych będzie dla Ciebie zdecydowanie przyjemniejsza, jeśli bliżej zapoznasz się z kulturą tego kraju. Przed wyjazdem sprawdź podstawowe informacje o miejscowości, do której się wybierasz i poćwicz kilka podstawowych zwrotów grzecznościowych.

Choć na miejscu możesz sobie wszystko kupić, to jednak warto mieć ze sobą rzeczy, dzięki którym dobrze poradzisz sobie w każdej sytuacji. Aby ułatwić Ci to zadanie, sporządziliśmy listę najpotrzebniejszych przedmiotów.

Słownik języka niemieckiego

Nawet jeśli bardzo dobrze znasz język niemiecki i masz stały dostęp do internetu, to i tak zabierz ze sobą mały słownik języka niemieckiego. Dlaczego? Taka pomoc może Ci się bardzo przydać, gdy będziesz rozmawiać z podopiecznym lub jego rodziną. Na co dzień zapewne nie masz wielu okazji do komunikowania się w języku niemieckim. Słownik to nieocenione wsparcie, gdy nagle zabranie Ci słówek lub będziesz musiała coś na szybko sprawdzić. Dlatego warto mieć go zawsze pod ręką.

Organizer

Już pierwszego dnia pracy opiekunka musi przyswoić sobie bardzo dużo nowych informacji. Jeśli nie chcesz o niczym zapomnieć, kup organizer lub notes, w którym wszystko wygodnie zapiszesz. Doskonałym wyborem będzie model z planem dnia i kalendarzem. W ten sposób zyskasz pewność, że nic Ci nie umknie.

Dokumenty

Zabranie ze sobą dokumentu tożsamości to absolutna podstawa. Na niektórych wyjazdach może Ci się przydać również prawo jazdy oraz Unijny Certyfikat Covid (UCC), czyli zaświadczenie o odbytych szczepieniach na Covid-19. Ten dokument ułatwia podróżowanie i jest też bardzo ważny dla rodzin seniorów. Jeśli Twój podopieczny jest bardzo schorowany, Covid-19 może być dla niego śmiertelnym zagrożeniem. Przed przyjęciem oferty pracy koniecznie upewnij się, czy takie zaświadczenie będzie wymagane.

Kolejnym ważnym dokumentem jest karta eKUZ, która uprawnia do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą i umowa zawarta z Professional Care 24. Dodatkowo to ważne, aby mieć przy sobie dane kontaktowe do pracodawcy i listę numerów alarmowych, które obowiązują na terenie Niemiec.

  • Pamiętaj! Przechowuj dokumenty w bezpiecznym miejscu i uważaj, żeby ich nie zgubić. Wiele opiekunek na wszelki wypadek sporządza papierowe lub cyfrowe kopie, lub korzysta z autoryzowanych aplikacji, takich jak mObywatel.

Tablet lub laptop

Większość niemieckich rodzin zapewnia opiekunkom dostęp do telewizora. Jednak zwykle odbiera on tylko niemieckie stacje telewizyjne. Jeśli w wolnej chwili lubisz oglądać filmy, grać w gry lub słuchać muzyki, weź ze sobą tablet lub laptop. 

Urządzenie może Ci też posłużyć do prowadzenia rozmów wideo z bliskimi. Niemieckie rodziny czasem udostępniają opiekunkom internet. Warto dopytać o to przed wyjazdem, aby w razie potrzeby wykupić sobie osobny pakiet na czas pobytu w Niemczech.

Ulubione kosmetyki

Ten podpunkt może wydawać się oczywisty, mimo to warto wziąć go sobie do serca. Jeśli masz wrażliwą skórę i źle reagujesz na zmianę kosmetyków, zapakuj do torby swoje ulubione produkty.

Na wyjeździe przyda Ci się sprawdzony krem, żel pod prysznic, szampon, ulubiona pasta do zębów, kosmetyki do makijażu i środki higieny osobistej. Te wszystkie rzeczy możesz też kupić na miejscu, jeśli nie masz specjalnych preferencji, co do marki lub składu kosmetyków. W innym wypadku koniecznie weź je ze sobą.

Leki, które regularnie zażywasz

Pobyt w Niemczech zwykle trwa ok. 2-6 miesięcy. W tym okresie będziesz potrzebować leków, które bierzesz na co dzień. Pamiętaj, że lekarz prowadzący może wypisać Ci receptę na zapas. Wystarczy, że powiesz mu, dlaczego jej potrzebujesz, a nie powinien robić Ci problemów.

Wygodna odzież i obuwie

Praca opiekunki w Niemczech może wymagać dobrej sprawności fizycznej. Podopieczny często potrzebuje pomocy podczas mycia, jedzenia, wstawania z łóżka lub spacerów. Dlatego na wyjazd warto zabrać ze sobą wygodną odzież i obuwie sportowe adekwatne do pory roku. Ubranie nie powinno krępować Twoich ruchów. 

Przy osobach leżących odzież może szybko się zabrudzić, szczególnie jeśli będziesz karmić podopiecznego lub pomagać mu w dbaniu o higienę osobistą. W takim wypadku warto mieć ze sobą fartuszek, który ochroni Twoje ubranie przed plamami. Natomiast długie włosy najlepiej spiąć gumką, aby nie przeszkadzały Ci podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Zdjęcia bliskich

Choć obecnie większość zdjęć znajduje się w telefonie, to jednak warto mieć na wyjeździe fotografie rodzinne oprawione w ramkę. Zdjęcia możesz postawić na szafce przy swoim łóżku. Ten drobny akcent sprawi, że będziesz się lepiej czuć w nowym miejscu i łatwiej poradzisz sobie z rozłąką.

Książki

W trakcie pobytu będziesz miała czas tylko dla siebie. Jest to moment, w którym możesz wypocząć, zwiedzić okolicę lub poczytać ciekawe książki. Zamiast książek możesz też zabrać ze sobą czytnik e-booków. Jest to dobry sposób na umilenie sobie pobytu i odpoczynek od codziennych obowiązków.

 

Akcesoria do ćwiczeń

Jeśli na co dzień jesteś osobą aktywną, nie musisz rezygnować z ćwiczeń w trakcie pobytu za granicą. Wystarczy, że spakujesz podstawowe akcesoria takie jak niewielkie hantle, gumę do ćwiczeń lub kije do nordic walking. Dzięki ćwiczeniom zachowasz dobrą formę, co pomoże Ci w opiece nad seniorem. Jeśli stan zdrowia podopiecznego na to pozwala, możesz ćwiczyć razem z nim. W efekcie szybko nawiążecie ze sobą wyjątkową więź.

Pieniądze

Na wyjazd warto zabrać ze sobą odrobinę gotówki i kartę, którą będziesz mogła bezpiecznie płacić za granicą. Pieniądze mogą Ci się też przydać w trakcie podróży.

Jak przygotować się do spotkania z rodziną i podopiecznym?

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i może rzutować na dalszą współpracę. Zanim spotkasz się z rodziną i podopiecznym, zastanów się, jakie informacje chcesz o sobie przekazać. 

Dobrym pomysłem będzie przygotowanie krótkiej notatki na swój temat w języku niemieckim. Najważniejsze zdania możesz zapisać na kartce i zabrać ze sobą. Jak przywitać się z seniorem i jego rodziną? 

Na Twojej „ściądze” powinny znaleźć się następujące informacje:

  • imię i nazwisko,
  • miejsce pochodzenia,
  • kilka słów o Tobie i Twojej rodzinie,
  • informacja na temat Twojego doświadczenia zawodowego,
  • podstawowe zwroty grzecznościowe.

Pamiętaj, że ta sytuacja może być stresująca nie tylko dla Ciebie. Senior również będzie odczuwał niepokój związany ze zmianą opiekuna. Miej na uwadze, że dla osoby starszej jesteś kimś obcym, dlatego to normalne, że na początku może być wobec Ciebie nieufna. Ważnym elementem tej pracy jest zbudowanie pozytywnej relacji z podopiecznym. W tym celu musisz wykazać się cierpliwością, empatią, a niekiedy również kreatywnością.

Porozmawiaj ze swoją poprzedniczką

Osoby starsze potrzebują nieustannej opieki przez całą dobę. Dlatego, gdy Ty przyjeżdżasz do rodziny, Twoja poprzedniczka będzie wracać do domu na zasłużony odpoczynek. Jeśli się z nią spotkasz, wykorzystaj tę okazję, aby wypytać ją o stan psychiczny i fizyczny podopiecznego. Twoja poprzedniczka może też udzielić Ci wielu cennych wskazówek, dzięki którym lepiej wykonasz swoją pracę i szybciej zaprzyjaźnisz się z seniorem.

Zadbaj o pozytywne nastawienie 

Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne! Jeśli po raz pierwszy jedziesz do pracy w opiece, pamiętaj, że chodzi nie tylko o pieniądze. Jeśli chcesz zostać opiekunem seniora, będziesz robić coś pożytecznego. 

Twoim zadaniem jest nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Takie spojrzenie na sprawę pomoże Ci pokonać wyzwania związane z pobytem w nowym miejscu. Jakie cechy powinna przejawiać każda dobra opiekunka? Są to przede wszystkim:

  • uczciwość,
  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • cierpliwość,
  • poczucie humoru,
  • odporność na stres.

Naucz się wyznaczać granice

W pracy opiekunki osób starszych nie mniej ważna jest umiejętność wyznaczania granic. Osoby starsze bardzo potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, jednak nie oznacza to, że masz zrezygnować z odpoczynku i czasu dla siebie. Dlatego już od pierwszego dnia warto ustalić plan dnia i ściśle się go trzymać

Podopieczni cierpiący na demencję mogą czasem zachowywać się agresywnie. W takim wypadku musisz od razu reagować, aby zapobiec eskalacji konfliktu. W trudnych sytuacjach możesz liczyć na pomoc rodziny i wsparcie niemieckojęzycznego koordynatora.

Zaplanuj swój pierwszy wyjazd do pracy w opiece z nami

Praca w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech to możliwość zdobycia nowych umiejętności, rozwoju osobistego i niepowtarzalna szansa na zwiedzenie różnych części Niemiec. Jeśli chcesz skorzystać z najlepszej oferty na rynku i podjąć pracę w opiece, która jest legalna i dobrze płatna, czekamy na Ciebie w Professional Care 24!

Chcesz znaleźć dobrze płatną ofertę pracy i cieszyć się stabilnym, legalnym zatrudnieniem? Wyjedź do Niemiec z nami!

Galeria zdjęć

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Poniżej możesz zmienić ustawienia przeglądarki, by blokować niektóre lub wszystkie pliki cookie.

1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu TZMO SA z siedzibą pod adresem ul. Żółkiewskiego 20/16 87-100 Toruń

4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

 

5.    W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

a) Google Analytics _utma, _utmb, _utmc, _utmz -  strona {{ app.request.getSchemeAndHttpHost() }} zezwala serwisowi Google Analitycs pobierać pliki cookie podczas odwiedzin na stronie. Pliki te pozwalają śledzić:
- pierwszą i ostatnią stronę odwiedzaną przez Użytkownika i łączną ilość Jego odwiedzin na stronie,
- ile czasu Użytkownik spędza na każdej z podstron naszej strony,
- w jaki sposób Użytkownik odwiedza stronę, np. przez jakie urządzenie, jaką wyszukiwarkę, system operacyjny, rozdzielczość ekranu,
- jak użytkownik trafił na stronę, włącznie z informacją o słowie kluczowym wpisanym do wyszukiwarki, wyszukiwarce lub informacją o stronie, na której użytkownik znalazł odnośnik do {{ app.request.getSchemeAndHttpHost() }}

b) identyfikacja sesji użytkownika - session - Plik cookie wykorzystywany do identyfikacji sesji użytkownika, wygasa wraz z opuszczeniem przez użytkownika strony. Wykorzystywany jest do przechowywania informacji o:

- aktualnie wykorzystywanym języku strony
- dacie i godzinie odwiedzin.

7. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

8. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

źródła informacji: https://wszystkoociasteczkach.pl/

Zapisz wybór Zatwierdź wszystko