Opiekun osoby starszej powinien posiadać pewne predyspozycje, np. podstawową wiedzę medyczną i umiejętność nawiązywania kontaktów. Czy istnieją jednak jakieś ograniczenia co do wieku?
W Polsce taką pracę można wykonywać teoretycznie od 16. roku życia. Podejmują się jej również osoby w wieku średnim i osoby starsze, pobierające emeryturę, które dorabiają w wolnym czasie. Wiele agencji zajmujących się zatrudnianiem opiekunów osoby starszej stawia jednak wymagania odnośnie do wieku.
Agencje najczęściej zatrudniają ludzi w przedziale wiekowym 25–65 lat. Oczywiście od tej zasady mogą być wyjątki. Dlaczego właśnie taki wiek jest wymagany?
Młodzi ludzie z całą pewnością wyróżniają się dużą energią i są pełni zapału. Niestety dość szybko się męczą i nie są przyzwyczajeni do pracy na wysokich obrotach przez długi czas. Kolejnym atutem młodych opiekunów może być znajomość języków obcych, jednak minusem jest zbyt mała dojrzałość, niekonsekwencja czy słomiany zapał.
Często zdarza się też, że młode osoby, nie znając dokładnie samych siebie, nie są w stanie ustalić, jaka praca jest dla nich właściwa. Szybko podejmują decyzję, ale też szybko rezygnują. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż opieka nad seniorem to dość specyficzne zajęcie, w którym nie ma miejsca na lekkomyślność ani roztargnienie.
Dopuszczenie się nawet najdrobniejszych zaniedbań może mieć poważne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, dla podopiecznego. Problemem dla młodych ludzi może być również brak chęci współpracy ze strony osób starszych. Często nie chcą one przyjmować leków czy jeść. Traktują młodych opiekunów jak dzieci – nie są oni dla nich żadnym autorytetem.
Młoda osoba przed rozpoczęciem pracy w opiece powinna poważnie zastanowić się, czy będzie w stanie sprostać oczekiwaniom.
Mile widziane są kandydatury osób, które ukończyły podstawowy kurs dla opiekunek osób starszych lub mają już doświadczenie w opiece nad bliskim krewnym np. babcią, lub dziadkiem.
Mocną stroną młodych osób jest kreatywność, towarzyskość, entuzjazm i łatwe przejmowanie inicjatywy. Taki opiekun dobrze sprawdzi się w roli towarzysza dla seniora, który jest w pełni sprawny, pozostaje otwarty na świat i nowości oraz ponad wszystko chce pozostać aktywny.
Senior może bardzo ucieszyć się z obecności młodej osoby, ponieważ będzie mógł podpowiadać jej o swoich doświadczeniach lub dowiedzieć się, czym teraz żyje młodzież. Taka relacja ma szansę przerodzić się w silną więź opartą na przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu.
Zdecydowanie trudniejszym wyzwaniem dla młodych osób jest opieka nad osobą obłożnie chorą lub ze zdiagnozowaną demencją, która dodatkowo zachowuje się agresywnie. W takim wypadku nie wystarczy być ciepłym i empatycznym, ale trzeba także wykazać się opanowaniem i stanowczością, aby poradzić sobie z nieprzewidywalnymi zachowaniami podopiecznego.
Oczywiście niektóre młode osoby świetnie poradziłyby sobie z opieką nad seniorem z demencją. Tak naprawdę w zawodzie opiekuna, jak w każdym innym, nie ma reguł.
W Professional Care 24 każda kandydatura rozpatrywana jest indywidualnie.
Obecnie do ludzi w wieku średnim zalicza się osoby w wieku 40-59 lat. Jednak coraz częściej ten przedział obejmuje również osoby do 65. roku życia. Jest to bardzo dobry wiek na rozpoczęcie pracy w opiece, ponieważ takie osoby mają już poukładane i ustabilizowane życie prywatne oraz spory bagaż doświadczeń, dzięki któremu są w stanie dobrze radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
Osoby w wieku średnim częściej poszukują stałego zatrudnienia, mają dużą wiedzę na temat chorób geriatrycznych i potrafią sprawnie wykonywać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku takich kandydatów istnieje mniejsze ryzyko, że się rozmyślą w trakcie trwania zlecenia lub nie podołają powierzonym im obowiązkom.
Opiekunowie w wieku średnim mają dużą łatwość w nawiązywaniu dobrych relacji z podopiecznymi. Bardzo często posiadają już też spore doświadczenie zawodowe oraz zajmowali się lub nadal zajmują się swoimi rodzicami. Może się okazać, że taka osoba będzie miała wiele wspólnych zainteresowań z seniorem, dzięki czemu spędzą miło czas na rozmowach, robótkach ręcznych lub innych, ciekawych aktywnościach.
Idealny kandydat z tej grupy wiekowej musi wykazać się podstawową sprawnością fizyczną i dobrym zdrowiem. Jest to szczególnie ważne, gdy trzeba zaopiekować się osobą obłożenie chorą, która w każdej chwili może potrzebować pomocy lekarskiej.
Problemem dla osób w wieku średnim niekiedy jest dobra znajomość języka niemieckiego. Na szczęście można to szybko nadrobić, zapisując się na dedykowany kurs językowy dla opiekunek osób starszych.
Jeśli chodzi o opiekuna osoby starszej w wieku powyżej 65. roku życia, to każda kandydatura również jest rozpatrywana indywidualnie. Osoby starsze wyróżnia większe doświadczenie, rozsądek, ale też umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Ponadto dużo łatwiej znaleźć im wspólny język z podopiecznym niż osobie młodej. Dla osoby 65+ praca opiekuna w Niemczech może być zajęciem dodatkowym, dzięki któremu dorobi sobie do emerytury. Seniorzy mogą rzadziej podejmować się zleceń, ale za to zawsze doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków.
Niestety przeszkodą do pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej może być słabsza kondycja fizyczna. Wyzwaniem dla osób 65+ jest przede wszystkim dźwiganie podopiecznego i pomoc w poruszaniu się. Jednak warto mieć na uwadze, że wiele zleceń obsługiwanych przez Professional Care 24 nie dotyczy osób leżących i obłożenie chorych.
Oczywiście nie jest to regułą – niektóre osoby powyżej 65. roku życia nadal są silne i wytrzymałe. Dodatkowo osoby leżące często posiadają w domu specjalistyczny sprzęt medyczny, który ułatwia pionizację chorego i wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Kolejnym problemem dla osób, które ukończyły 65. rok życia, może być nieznajomość języków obcych, brak prawa jazdy lub trudności z odnalezieniem się w obcym kraju. W takim wypadku wiele będzie zależało od samego kandydata i jego chęci do nabywania nowych umiejętności.
Warunki pracy w opiece osób starszych mogą być bardzo różne. Najważniejsze jednak, aby sam kandydat był w stanie określić swoje możliwości w zakresie świadczenia opieki na odpowiednim poziomie.
Choć wiek kandydata na opiekuna osób starszych w wielu sytuacjach bywa istotny, to jednak nie stanowi głównego kryterium podczas rekrutacji. Dużo ważniejsze w tej pracy są takie aspekty jak: osobowość, umiejętności i doświadczenie.
Nasi rekruterzy każdą kandydaturę rozpatrują indywidualnie, biorąc pod uwagę predyspozycje, możliwości i potencjał kandydata.
Osobom, które chcą przyuczyć się do tego zawodu, umożliwiamy zdobycie specjalistycznej wiedzy i poszerzenie kompetencji.
Do procesu rekrutacyjnego zapraszamy wszystkich kandydatów bez względu na ich wiek. Sprawdź naszą ofertę i rozpocznij swoją przygodę z pracą w opiece już dziś!
Pierwsze dni w nowej pracy zawsze są wyjątkowo stresujące. Nie inaczej jest w przypadku opiekunek osób starszych w Niemczech. Jak się przygotować do pierwszego wyjazdu?
Niektórzy mówią, że opiekunka seniora pracuje podwójnie - sercem i umysłem. To zawód, który wymaga odpowiednich kwalifikacji. W zamian otrzymujesz stabilne zatrudnienie,...
Wciąż jest spore zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów, a wynagrodzenie w tym segmencie stale wzrasta. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby zostać opiekunem osoby starszej!