Opiekunki pracujące w Niemczech nie zawsze spędzają długie miesiące poza domem. Często decydują się na zupełnie inny system – wyjazdy trwające maksymalnie kilka tygodni. Czy to się opłaca?
Wyjeżdżający do Niemiec z czasem wypracowują swój ulubiony system pracy. Najczęściej spotykane są wyjazdy długoterminowe. Współpracujące z nami opiekunki z reguły jadą do Niemiec na okres 2 miesięcy, a kolejny kwartał spędzają w Polsce.
Oczywiście nie każda opiekunka lub opiekun może pozwolić sobie na kilkumiesięczną nieobecność i wyjechać z Polski na podobny czas. Rodzina, małe dziecko lub inne czynniki sprawiają, że niektórzy wolą zlecenia trwające krócej. Takie osoby niekiedy nazywa się „skoczkami”.
W tym artykule przeczytasz, jak wygląda praca dla opiekunek w tym charakterze, jakie wymagania są stawiane na krótkich wyjazdach i dlaczego warto spróbować swoich sił na zleceniach krótkoterminowych.
Praca w opiece w Niemczech w charakterze „skoczka” podoba się szczególnie osobom, które mają już stałe zatrudnienie w Polsce. Opiekunki, które mają zaplecze finansowe, często wyjeżdżają na krótko, a taki wyjazd za granicę jest dla nich jedynie sposobem na dorobek, gdy zbliża się większy wydatek.
Taki tryb pracy jest też preferowany przez opiekunki, które na co dzień mają stałe zlecenia i swoje zmienniczki. Zamiast co 2 miesiące zjeżdżać do Polski, zostają w Niemczech nieco dłużej i pracują na krótkoterminowej szteli. W ten sposób mogą podreperować domowy budżet.
Agencje świadczące usługi opiekuńcze na rzecz osób starszych w Niemczech zatrudniają „skoczków” w różnych sytuacjach. Krótkie zlecenia na opiekę są publikowane m.in. wtedy, gdy osoba opiekująca się seniorem chce skorzystać ze swojego urlopu.
Niekiedy pojawienie się oferty jest spowodowane wystąpieniem sytuacji losowej. Miejsce dla opiekunki „skoczka” tworzy się, gdy stała opiekunka:
Nieprzewidziane wypadki wymagają natychmiastowego działania, aby zapewnić podopiecznym bezpieczeństwo. Poszukuje się więc „skoczka”, czyli opiekunki, która natychmiast przyjedzie na miejsce i zaopiekuje się seniorem. Niekiedy termin wyjazdu jest bardzo krótki, więc kandydatka musi szybko dostosować do tego swoje plany.
Czy chcesz pracować w Niemczech na krótkoterminowych sztelach? Jeśli tak, dowiedz się, czego wymaga ta specyfika pracy.
Opiekunki na zastępstwo muszą wykazywać się elastycznością i dyspozycyjnością. Niezwykle cenna jest więc umiejętność szybkiego przystosowania się do nowych warunków pracy. To niezbędne, żeby szybko wdrożyć się w inny harmonogram i odpowiednio zatroszczyć o podopiecznego.
„Współpraca na zleceniach krótkoterminowych zwykle wiąże się z ograniczoną możliwością wyboru terminu wyjazdu. W pewnym sensie trzeba być gotowym podjęcia pracy od zaraz” - mówi ekspert z naszego Działu Rekrutacji.
Osoby w podeszłym wieku nie lubią zmian. Dlatego seniorzy są zadowoleni z opiekunki, jeśli wykazuje ona empatię, życzliwość i cierpliwość. Takie cechy pozwolą Ci stworzyć przyjemną atmosferę w miejscu pracy, nawet jeśli masz zamiar pozostać tam na krótko.
Zalety pracy na zastępstwo sprawiają, że wiele osób wyszukuje tego typu ofert pracy. Poniżej opisujemy dwie najważniejsze korzyści z wyjazdu na zaledwie parę tygodni. Wskazują je zarówno nowe, jak i doświadczone opiekunki.
Brak długoterminowych umów to najważniejsza zaleta. Kilka tygodni wystarczy, żeby nowi dobrze zapoznali się z zawodem. Z kolei doświadczeni pracownicy z reguły cieszą się, że wyjazd na zlecenie jako „skoczek” do niczego ich nie zobowiązuje. To kolejna okazja do zwiększenia swojej pensji w okresie wakacyjnym lub świątecznym.
Wjeżdżając na zastępstwo z naszą firmą, możesz liczyć na atrakcyjne premie i bonusy.
„Takie wyjazdy często organizowane są w okresie świątecznym (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Stali opiekunowie potrzebują wtedy urlopu lub chcą zostać w domu z bliskimi. To szansa dla opiekunek szukających dodatkowego zarobku” - ekspert ds. Rekturacji Professional Care 24.
Jeśli interesuje Cię wyjazd do Niemiec, praca opiekunki skoczka to świetna opcja na zaznajomienie się z branżą i sprawdzenie swoich sił w nowych warunkach.
Na korzyść krótkoterminowych wyjazdów do pracy w opiece przemawiają:
Początkujące opiekunki, które pracowały przez 4-6 tygodni podkreślały, że w tym czasie zdobyły nowe znajomości, odkryły kolejne ciekawe miejsca w różnych regionach Niemiec i mogły doszlifować język. Nic dziwnego, że wiele osób szuka ofert pracy jako „skoczek”.
Praca opiekunki w Niemczech na krótki czas ma też pewne wady. Chodzi głównie o niestandardowy czas pracy i brak stabilizacji, jakie daje stałe zlecenie. W ciągu tygodnia lub dwóch trudno zbudować więź emocjonalną z seniorem, a do tego trzeba szybko dostosować się do nowych obowiązków i rozkładu dnia.
Jednak jak wcześniej wspomnieliśmy to, co dla jednych wydaje się wadą, dla innych jest zaletą. Osoby, które kochają wyzwania i zmiany, wolą pracować na krótszych kontraktach i świetnie odnajdują się w roli „skoczka”.
Jeśli sama chcesz spróbować czegoś nowego, nie wahaj się, ale jak najszybciej zgłoś się do nas. Poszukaj ciekawych propozycji pracy w opiece w Niemczech na stronie lub skontaktuj się z naszym Działem Rekrutacji.
W Professional Care 24 od lat wspieramy opiekunki, które zgłaszają się do nas z własnym klientem. Dowiedz się, co możesz w ten sposób zyskać!
Praca z osobami starszymi wymaga odpowiednich predyspozycji. Jeśli szukasz pracy w opiece, przeczytaj, jakie cechy powinien mieć opiekun i dlaczego są ważne.
Chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka w Niemczech, ale nie znasz języka? Przeczytaj, co zrobić, żeby zdobyć potrzebne kwalifikacje i mieć widoki na stabilne zatrudnienie.