W starszym wieku wzrasta ryzyko upadków, co jest spowodowane ograniczeniami ruchowymi i problemami z racjonalną oceną otoczenia. Nawet bardzo odpowiedzialny opiekun, który nieustannie obserwuje swojego podopiecznego i ma nad nim stałą kontrolę, nie zawsze jest w stanie zapobiec takim sytuacjom.
Upadek to zmiana pozycji ciała, która jest następstwem zachwiania równowagi. W wielu przypadkach nie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, ale jeżeli chodzi o osoby starsze, to należy zachować szczególną ostrożność. Ich układ kostny jest już osłabiony oraz bardziej podatny na uszkodzenia, co oznacza, iż nawet niewielkie uderzenie, może doprowadzić do zmian.
Osłabienie fizyczne to jedna z głównych cech seniorów, mająca wpływ na wzmożone ryzyko wystąpienia upadków. Zdarza się, że nie są w stanie racjonalnie ocenić swoich możliwości, próbując np. pokonać samodzielnie schody, podczas gdy ich stan zdrowia na to nie pozwala. Podejmowanie zbyt dużego wysiłku powoduje, że mięśnie szybciej się męczą, a osłabione nie mogą utrzymać ciała we właściwej pozycji. To doprowadza do zaburzenia równowagi. Niekiedy przyczyn upadków należy doszukiwać się w innych schorzeniach. Z pewnością duże znaczenie mają problemy ze wzrokiem i słuchem, będące m.in. następstwem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Ponadto problemy o podłożu umysłowym i psychicznym mogą odpowiadać za częste zachwiania równowagi u osób starszych.
Niestety nie każdemu, jednak, jeżeli wiesz, że Twój podopieczny ma problemy z poruszaniem się, zdarzają mu się zachwiania równowagi lub już w przeszłości dochodziło u niego do upadków, to postaraj się przystosować mieszkanie do jego potrzeb. Usuwamy wówczas wszystkie niepotrzebne przedmioty i meble, redukując je do minimum. Najlepiej, jeżeli kable również zostaną zabezpieczone, np. schowane pod podłogę lub listwę. Dywan na podłodze również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może się podwijać. Natomiast śliska podłoga sprzyja poślizgnięciu, zatem najlepiej jest zabezpieczyć ją miękką wykładziną na całej powierzchni.
W miejscach newralgicznych, czyli przy schodach i w łazience powinny pojawić się uchwyty, ułatwiające seniorowi bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu.
Oprócz przykrych konsekwencji upadku, jak otarcia, skręcenia i złamania, u seniora może wystąpić zespół poupadkowy. To zmiany, które zachodzą w jego zachowaniu i są spowodowane wcześniejszymi upadkami bądź upadkiem. Można uznać to za pewnego rodzaju traumę, ponieważ taka osoba traci pewność siebie, ma obawy przed samodzielnym poruszaniem się zarówno po znanym jej mieszkaniu, jak też na zewnątrz. Senior z zespołem poupadkowym porusza się bardzo powoli i ostrożnie, unika większej aktywności fizycznej. W skrajnych przypadkach bardzo się buntuje i całkowicie ogranicza swoje wyjścia z domu. Twoja pomoc w takich sytuacjach jest nieoceniona. Nie powinieneś wyręczać takiej osoby ze wszystkich obowiązków, tych, z których jest w stanie wywiązać się samodzielnie. Jednak powinna mieć ona pewność, że jesteś zawsze blisko, możesz jej pomóc, wesprzeć ją i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego upadku.
Jeżeli możemy czemuś zapobiec, starajmy się to robić, szczególnie, jeżeli chodzi o zdrowie i życie naszego podopiecznego. Jeśli jednak dojdzie do upadku, pomimo że zapewniłeś mu najlepszą opiekę, a dom przystosowałeś do jego potrzeb, nie możesz się obwiniać. Nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć.
Stres towarzyszy niemal każdej pracy, a opiekunki i opiekunowie w Niemczech nie są pod tym względem wyjątkiem. Opieka nad seniorami to zajęcie wymagające i obciążające. Lekceważenie pierwszych oznak...
Utrzymywanie pozytywnych relacji z podopiecznymi to nieodłączny element pracy w opiece. Ta sama zasada odnosi się również do bliskich seniora.
Agresja u osób starszych jest powszechnie występującym zjawiskiem, chociaż często zaskakuje opiekunów, którzy nie wiedzą, jak powinni się w takiej sytuacji zachować.