Stres towarzyszy niemal każdej pracy, a opiekunki i opiekunowie w Niemczech nie są pod tym względem wyjątkiem. Opieka nad seniorami to zajęcie wymagające i obciążające. Lekceważenie pierwszych oznak stresu może prowadzić do psychicznego i fizycznego wyczerpania oraz wypalenia zawodowego. Dlatego to takie ważne, żeby kontrolować swój sposób myślenia i zachowania. W tym artykule podpowiadamy, jak wygrać walkę ze stresem i dbać o siebie.
Pewien poziom stresu w pracy opiekuna osób starszych jest nieunikniony. To wymagające zajęcie, które rozbudza całą gamę emocji i często wymaga podejmowania trudnych decyzji. Na dodatek, opiekunki w Niemczech wykonują swój zawód z dala od rodziny. Źródłem stresu mogą być:
nowe miejsce, zwyczaje, język i kultura;
praca za granicą i związana z tym samotność;
poczucie odpowiedzialności za drugą osobę;
emocje związane z pogarszającym się stanem zdrowia seniora.
Postępujący stres i negatywne emocje mogą doprowadzić do powstania zespołu stresu opiekuna, w skrócie CSS (z ang. caregiver stress syndrome), a w dalszej kolejności do chorób układu krążenia oraz wyczerpania psychicznego i emocjonalnego.
Jeśli podejmujesz pracę jako opiekunka osób starszych, nie lekceważ czynników, które wywołują stres. W tym artykule wyjaśniamy, jak objawia się zespół stresu opiekuna i jak poradzić sobie z nadmiernym napięciem w pracy.
Przyczyną CSS jest długotrwała opieka nad osobami starszymi. Każdy, kto przez dłuższy czas opiekował się chorym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny wie, że to ciężka i fizycznie wyczerpująca praca. Opiekunki osób starszych w Niemczech niekiedy zauważają u siebie poniższe oznaki problemu:
ogromny smutek, który pojawia się niespodziewanie;
poczucie głębokiego żalu i beznadziei;
apatia;
zamknięcie się w sobie i poczucie osamotnienia;
złość i irytacja na sytuację, której nie da się zmienić, najczęściej chorobę seniora;
stany lękowe;
nadwrażliwość.
U zestresowanych osób pracujących w opiece mogą pojawić się także symptomy somatyczne. Należą do nich bóle głowy, bóle pleców i kończyn oraz uczucie ciągłego zmęczenia. Na szczęście opisywany zespół rozwija się stopniowo, a nie z dnia na dzień. Z tego powodu już teraz przeczytaj, jak poradzić sobie ze stresem w opiece.
W opiece ważny jest odpowiedni sposób myślenia. Postaraj się nabrać dystansu do codziennej pracy. Jako opiekunka, pamiętaj:
Nie jesteś niezniszczalna. W trudnych sytuacjach to normalne, że się stresujesz, a Twój pracodawca nie może wymagać od Ciebie czegoś, co nie leży w zakresie Twoich obowiązków. Chociaż masz prawo do negatywnych uczuć, nie myl ich z agresją, która wyłącznie szkodzi Tobie i innym.
Masz prawo popełniać błędy. Chociaż bardzo się starasz, zdobywasz się na wysiłki i poświęcenia, niektórych pomyłek nie unikniesz - to ludzka rzecz;
Wierz w siebie i swoje umiejętności. Masz doświadczenie w tym zawodzie, a w razie poważnych problemów możesz otrzymać od nas wsparcie.
Nie wszystko zależy od Ciebie. Na przykład nie możesz sprawić, że Twój podopieczny nagle wyzdrowieje. Zaakceptuj jego stan i fakt, że Twoja pomoc jest cenna, ale ma swoje granice.
Masz prawo do własnego życia i nie pozwalaj, by na Twoje prywatne sprawy wpływały problemy seniora.
Praca dla opiekunek wymaga nie tylko odpowiedniego sposobu myślenia, ale również określonych działań. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na wygranie boju z narastającym napięciem w czasie opieki nad starszymi osobami.
W stresujących sytuacjach korzystaj z tzw. reduktorów napięcia. Zanim zareagujesz zbyt gwałtownie, weź głęboki wdech i w myślach policz do dziesięciu. Daj sobie chwilę na ochłonięcie.
Zdobywaj wiedzę o chorobie podopiecznego oraz profesjonalnej opiece. Im więcej wiesz, tym skuteczniej działasz i radzisz sobie z symptomami stresu opiekunki.
Mów o swoich emocjach i samopoczuciu, ale uważaj, aby za trudności nie obwiniać osoby chorej, siebie ani innych.
Nie wahaj się prosić o pomoc. Możesz pytać o radę specjalistów. Opiekunki wybierające oferty pracy w naszej agencji, mają dostęp do fachowego telefonu wsparcia, dzięki czemu dobrze sobie radzą ze stresem.
Staraj się każdego dnia funkcjonować według z góry określonego harmonogramu. Dobre zorganizowanie w pracy w opiece pozwoli Ci codziennie planować odrobinę czasu dla siebie, żeby się odprężyć.
Poświęcaj sobie należytą uwagę. Jeśli to możliwe, raz w tygodniu znajdź czas na relaks. Swój czas wolny wykorzystaj tak, jak lubisz. Niektóre współpracujące z nami panie wolą aktywnie spędzać czas, inne szydełkują, oglądają ulubione seriale lub zaszywają się gdzieś z filiżanką kawy, żeby poczytać.
Nie izoluj się od ludzi. Nawet jeśli czujesz się bardzo zestresowana, zamykanie się w sobie nie pomoże. Utrzymuj regularne kontakty z rodziną i przyjaciółmi przez telefon lub internet. Może uda Ci się poznać nowe osoby w miejscu wykonywania zlecenia i od czasu do czasu z nimi spotykać.
Zadbaj o zdrowy, odprężający sen. Niedobór snu to prosta droga do rozdrażnienia i problemów w pracy. Dlatego regeneruj swoje siły. Dobrze przespana noc jest jednym ze skutecznych sposobów na stres w pracy.
Planuj aktywność fizyczną. Prosta codzienna gimnastyka lub spacer, zamiast jazdy autobusem, mogą zdziałać cuda! Umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga rozładować napięcie i zrelaksować się po ciężkim dniu w opiece.
Nie zaniedbuj swojego zdrowia. Jeśli sama masz problemy ze zdrowiem, nie przerywaj kuracji na czas pracy w Niemczech. Dalej przyjmuj przepisane leki i staraj się trzymać zaleceń specjalisty. Dzięki temu unikniesz frustracji i będziesz efektywnie pracować.
Jeśli szukasz pracy jako opiekunka, przejrzyj oferty dostępne na naszej stronie. Bardzo cenimy wszystkich, którzy wysilają się w tej niełatwej branży i zapewniamy im niezbędne wsparcie. Współpracujące z nami opiekunki dobrze radzą sobie z napięciem i stresem. Dołącz do nas i pracuj z najlepszymi!
Opieka nad osobami starszymi może zapewniać wysokie zarobki i być źródłem zawodowej satysfakcji. Z drugiej strony, pomaganie Seniorom wymaga zaangażowania, cierpliwości, a niekiedy nawet fachowej wiedzy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy wyjątkową pomoc dla opiekunek - telefon wsparcia, który umożliwia uzyskanie bezpłatnej, profesjonalnej porady.
Każda opiekunka Professional Care 24 ma pełny dostęp do telefonu wsparcia. Zawsze, gdy mierzy się z trudnym problemem, może liczyć na fachowe wsparcie merytoryczne oraz psychologiczne.
Więcej informacji:
Czy myślałaś kiedyś o podjęciu pracy w charakterze opiekuna osoby starszej? Jeśli tak, z tego artykułu dowiesz się więcej o tym zawodzie!
Niektórzy mówią, że opiekunka seniora pracuje podwójnie - sercem i umysłem. To zawód, który wymaga odpowiednich kwalifikacji. W zamian otrzymujesz stabilne zatrudnienie,...
Zaczynasz pracę w opiece nad osobami starszymi? Przed Tobą pierwszy wyjazd za granicę? Może dopiero planujesz podjąć podobną pracę i chciałbyś wiedzieć, jak sobie poradzić...