Czy myślałaś kiedyś o podjęciu pracy w charakterze opiekuna osoby starszej? Jeśli tak, z tego artykułu dowiesz się więcej o tym zawodzie!
Opieka nad osobą starszą w dużej mierze polega na prowadzeniu domu. Funkcjonowanie gospodarstwa domowego w Niemczech w zasadzie wygląda podobnie jak w Polsce. Typowe codzienne czynności, które będziesz wykonywać to:
Ważną częścią usług opiekuńczych jest również sprzątanie. Nie chodzi o generalne porządki w piwnicach, schowkach czy na strychu. Masz po prostu zadbać o czystość w domu.
Powyższa lista nie jest oczywiście skończona. Rodzina może przygotować bardziej szczegółowy plan, który uwzględnia specyficzne potrzeby i schorzenia osoby starszej. Żeby pogodzić ze sobą wszystkie te zadania, przydaje się doświadczenie oraz umiejętność dobrego organizowania czasu.
Żeby zostać opiekunem, nie musisz mieć wykształcenia medycznego. Zgodnie z niemieckim prawem, zakres obowiązków opiekunki nie może obejmować czynności typowych dla pielęgniarek i lekarzy. Nie trzeba więc wykonywać zastrzyków, mierzyć poziomu cukru, podawać insuliny, wydzielać leków ani prowadzić zajęć rehabilitacyjnych. W tym celu rodzina angażuje specjalistów, aby zajmowali się pacjentem. Dom odwiedzają też pielęgniarki z niemieckiej służby zdrowia.
Masz po prostu troszczyć się o zdrowie podopiecznego. Na przykład będziesz mu pomagać w utrzymaniu higieny osobistej. Polega to przede wszystkim na myciu, ubieraniu i czesaniu. Niekiedy pojawia się też potrzeba zmiany pampersów. Opiekunka sprawdza, czy nie pojawiły się odleżyny, gdy senior wcale lub niemal wcale nie wstaje z łóżka. Ponadto pomaga osobie starszej w czasie wykonywania codziennych ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.
Istotne znaczenie ma społeczna aktywizacja seniora. W ramach usług opiekuńczych będziesz dbać o zapewnienie mu kontaktu z innymi ludźmi, między innymi sąsiadami i przyjaciółmi. W zależności od potrzeb i możliwości podopiecznego zorganizujesz jego czas wolny tak, aby czuł się jak najlepiej. Niekiedy trzeba będzie go gdzieś podwieźć lub towarzyszyć w spotkaniu. To także należy do zadań opiekunki w Niemczech.
Sprawowanie opieki nad osobami starszymi to ciężka praca, ale pomiędzy seniorem i jego opiekunem tworzą się bliskie relacje. Z czasem podopieczny obdarzy Cię zaufaniem. Być może właśnie do Ciebie będzie zwracać się o pomoc w pierwszej kolejności. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu poznasz jego potrzeby i przyzwyczajenia.
Będziesz zapewniać mu wsparcie w różnych okolicznościach i dowiesz się, co robić, aby poczuł się komfortowo. Nieraz już sama obecność opiekunki sprawia, że łatwiej znieść ból lub radzić sobie z niepełnosprawnością.
Wiele niemieckich rodzin traktuje opiekunów jak członków swojej rodziny. Kilka miesięcy przebywania z seniorem sprawi, że staniesz się dla pracodawców pierwszą osobą do kontaktu. Będą pytać, jak czują się ich rodzice lub dziadkowie oraz jakiej jeszcze pomocy potrzebują. W razie potrzeby poinformujesz rodzinę o gorszym samopoczuciu seniora lub problemach z jakąś formą aktywności.
Polki mają w Niemczech świetną opinię. Są postrzegane jako uczciwe i pracowite, a niemieckie rodziny chętnie je zatrudniają. Tym bardziej że często mają bardzo duże doświadczenie, zdobywane w czasie pomocy starszym lub schorowanym krewnym.
Masz kwalifikacje i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w opiece? Często wystarczy doświadczenie zdobyte w trakcie pomagania starszym lub przewlekle chorym członkom własnej rodziny. Najważniejsze cechy to komunikatywność, cierpliwość i wyrozumiałość. Przyda się też kurs pierwszej pomocy lub inne branżowe szkolenie. Niezbędna jest podstawowa komunikacja w języku niemieckim. Fachową wiedzę zdobędziesz z czasem, więc nie ma się czego obawiać.
Jeśli lubisz troszczyć się o innych i chcesz zostać opiekunką w Niemczech, sprawdź aktualne ogłoszenia Professional Care 24 na naszym portalu. Zapewniamy pełne wsparcie koordynatora, atrakcyjne zarobki i wysokie premie.
Chcesz znaleźć dobrze płatną ofertę pracy i cieszyć się stabilnym, legalnym zatrudnieniem? Wyjedź do Niemiec z nami!
Pierwsze dni w nowej pracy zawsze są wyjątkowo stresujące. Nie inaczej jest w przypadku opiekunek osób starszych w Niemczech. Jak się przygotować do pierwszego wyjazdu?
Niektórzy mówią, że opiekunka seniora pracuje podwójnie - sercem i umysłem. To zawód, który wymaga odpowiednich kwalifikacji. W zamian otrzymujesz stabilne zatrudnienie,...
Opiekun osoby starszej powinien posiadać pewne predyspozycje, np. podstawową wiedzę medyczną i umiejętność nawiązywania kontaktów. Czy istnieją jednak jakieś ograniczenia co do wieku?