W pracy opiekunki osób starszych w Niemczech przestrzeganie zasad etycznych jest kluczowe. Jakie zasady są najważniejsze?
Opiekunka mieszka z podopiecznym i wchodzi z nim w bliską, rodzinną relację. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy poza spędzaniem wspólnego czasu konieczne jest także wsparcie w czynnościach intymnych, takich jak pomoc przy kąpieli, ubieraniu się, zmianie pampersa czy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Są to sytuacje dla podopiecznych bardzo wstydliwe. W takim wypadku każda niefortunna uwaga lub rozmowa o przypadłościach seniora z osobami postronnymi może wpłynąć na jego poczucie godności i zaufanie do opiekunki.
Mieszkając z podopiecznym i jego rodziną, opiekunka może też wejść w posiadanie poufnych informacji dotyczących chorób seniora i związanych z nimi dolegliwości, metod leczenia, majątku i wysokości różnego rodzaju świadczeń. Ujawnienie takich danych osobom postronnym, nawet jeśli są to bliscy, może naruszyć zaufanie seniora i jego rodziny, a także stanowić naruszenie zasad etyki zawodowej.
Wszelkie działania opiekunki muszą być podejmowane w najlepszym interesie seniora, a prywatność powinna być szanowana na każdym etapie opieki. Dzięki przestrzeganiu tych zasad opiekunka nie tylko zapewnia komfort i bezpieczeństwo podopiecznego, ale także buduje profesjonalną i opartą na zaufaniu relację.
Etyka zawodowa to zespół zasad i norm, które określają, jak z moralnego punktu widzenia powinni zachowywać się przedstawiciele danego zawodu. Przestrzeganie tych zasad jest niezbędne, aby zapewnić wysoką jakość opieki oraz profesjonalizm w każdej sytuacji. W pracy opiekunki osób starszych szczególnie ważne są zasady, które chronią godność, prywatność i bezpieczeństwo seniorów. Poznaj najważniejsze z nich.
Traktowanie seniora z szacunkiem to absolutna podstawa. W trakcie wykonywania pracy niedopuszczalne jest:
Zachowanie w tajemnicy spraw osobistych, zdrowotnych i finansowych podopiecznego, pozwala na zbudowanie zaufania i świadczy o profesjonalizmie opiekunki.
Opiekunka ma obowiązek zachować się profesjonalnie i panować nad swoimi emocjami, niezależnie od okoliczności. Aspekt ten dotyczy również nieprzekraczania granicy między relacją zawodową a osobistą, szczególnie w sytuacjach intymnych.
Każdemu człowiekowi należy się poszanowanie godności osobistej i prywatności. Jeśli senior nie chce, żeby opiekunka uczestniczyła w pewnych czynnościach, należy to szanować. Opiekunka powinna zawsze dbać o to, aby senior miał przestrzeń do podejmowania własnych decyzji oraz powinna uzgodnić z nim szczegółowy zakres pomocy.
Seniorzy często cierpią na choroby przewlekłe, które powodują różne ograniczenia w mowie, poruszaniu się, a także orientowaniu się w czasie i przestrzeni. W takiej sytuacji opiekunka musi wykazać się empatią, cierpliwością i życzliwością. Ważne jest, aby nie popędzać podopiecznego, zawsze wysłuchać go do końca i być uważnym na jego potrzeby, nawet jeśli ma problem z ich wyrażaniem.
Uczciwość w pracy opiekunki obejmuje szczerość, transparentność i odpowiedzialność w relacjach z podopiecznym oraz jego rodziną. Oznacza to rzetelne wykonywanie obowiązków, informowanie o stanie zdrowia seniora, a także o ewentualnych problemach, które mogą się pojawić.
Bycie uczciwym ma szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy:
Opiekunka nie może zatajać ważnych informacji przed bliskimi seniora, ponieważ każda decyzja dotycząca opieki powinna być oparta na pełnej wiedzy o stanie zdrowia podopiecznego i jego zachowaniu.
Senior ma pełne prawo mieć odmienne poglądy w kwestiach społecznych czy politycznych i opiekunka nie powinna wchodzić z nim w niepotrzebną polemiką, czy też próbować na siłę przekonać go do swoich racji.
Chodzi tutaj przede wszystkim o dbanie o fizyczne i emocjonalne bezpieczeństwo osoby starszej, zarówno w codziennych czynnościach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Niedopuszczalne są jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie. Jeśli opiekunka nie jest w stanie udzielić pomocy i zapewnić bezpieczeństwa podopiecznemu powinna niezwłocznie skontaktować się z jego rodziną, lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.
Przestrzeganie zasad etycznych w zawodzie opiekunki osób starszych jest niezwykle ważne. Nie tylko buduje zaufanie, ale także pozwala na efektywne i odpowiedzialne pełnienie powierzonych obowiązków.
W Professional Care 24 dbamy o przestrzeganie najwyższych standardów etycznych. To fundament naszej pracy.
Zawsze wspieramy nasze opiekunki w trudnych sytuacjach i pomagamy im radzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie praca z osobami starszymi. Dołącz do nas i pracuj w opiece w Niemczech!
Chcesz znaleźć dobrze płatną ofertę pracy i cieszyć się stabilnym, legalnym zatrudnieniem? Wyjedź do Niemiec z nami!
Niektórzy mówią, że opiekunka seniora pracuje podwójnie - sercem i umysłem. To zawód, który wymaga odpowiednich kwalifikacji. W zamian otrzymujesz stabilne zatrudnienie,...
Opieka nad osobami starszymi wymaga dużej dozy empatii i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Dlaczego warto być elastycznym?
Udana relacja z seniorem i jego rodziną ma ogromne znaczenie w pracy opiekunki osób starszych. Jakie są najważniejsze zasady efektywnej komunikacji?