Gdy temperatura na zewnątrz niebezpiecznie rośnie, powinnaś zadbać o podopiecznego. Przeczytaj, co zrobić, żeby ochronić seniora w trakcie upałów.
W wieku senioralnym (po 60. roku życia) rośnie ryzyko poważnych konsekwencji wynikających z przebywania w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Długotrwałe wystawianie organizmu na działanie wysokiej temperatury może doprowadzić do odwodnienia, skoków ciśnienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, udaru słonecznego lub udaru cieplnego.
W podeszłym wieku organizm nie jest w stanie tak wydajnie wykorzystywać mechanizmów, które chronią przed gorącem. Senior ma niższą wydajność układu oddechowego i słabsze krążenie krwi, więc pocenie się i oddychanie (czyli naturalna termoregulacja) działają znacznie gorzej.
Upały są szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy cierpią na choroby przewlekłe, są po przebytych zawałach lub wylewach, mają niedoczynność nerek bądź tarczycy lub cukrzycę. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się także seniorzy z nadwagą i niedowagą.
Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o podopiecznych w gorące dni. W tym artykule przeczytasz, jak przygotować mieszkanie seniora na upały, w jaki sposób dostosować dietę i co zrobić, gdy mimo wszystko musicie wyjść z domu.
Z zasady osoba starsza jest wrażliwa na każdą zbyt wysoką lub niską temperaturę. Jednak o upalnych dniach mówimy wtedy, gdy słupek rtęci wskazuje ponad 30℃.
Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, najlepiej pozostać w domu. Jeśli mimo wszystko musisz wyjść ze starszą osobą na zewnątrz, na przykład do lekarza, zastosuj się do poniższych porad naszych ekspertów.
Przejrzyj garderobę seniora i znajdź ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Podczas letnich upałów doskonale sprawdzą się len i bawełna. Unikaj materiałów syntetycznych, które utrudniają odprowadzanie ciepła na zewnątrz.
„Najlepsze są luźne, lekkie i przewiewne ubrania. Ich jasne kolory odbijają promieniowanie słoneczne. Ubiór powinien zakrywać jak największą powierzchnię ciała, aby maksymalnie chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV”
- mówi doświadczony koordynator zlecenia Professional Care 24.
Dla seniora podczas upałów nakrycie głowy jest obowiązkowe. Może to być lekka czapka z bawełny, słomkowy lub lniany kapelusz albo chusta. Uzupełnieniem stroju będą lekkie buty z odkrytymi palcami, okulary słoneczne i parasol.
Cienka skóra seniora jest szczególnie wrażliwa na promienie słoneczne. Wychodząc na zewnątrz, łatwo nabawić się podrażnień, a nawet poparzeń. Dlatego w letnie dni na odkryte obszary ciała seniora nakładaj kremy z filtrem UV. Najlepsze są te najmocniejsze 50 SPF, z dodatkowymi barierami UV/A i UV/B.
Przebywając na zewnątrz, rośnie ryzyko odwodnienia. Jednym z pierwszych jego objawów jest uczucie pragnienia. Dochodzą do tego ból głowy, osłabienie, nudności i złe samopoczucie. Organizm seniora latem może potrzebować nawet 2 litry płynów dziennie. Dlatego nigdy nie wychodź z domu bez wody. Dla lepszego smaku dodaj do niej plasterki owoców lub listki mięty.
Zaplanuj trasę spraceru tak, aby robić krótkie przerwy, w czasie których podopieczny chwilę odsapnie i uzupełni płyny. W razie konieczności możesz użyć wody do zmoczenia kawałka materiału, który położysz seniorowi na kark lub nadgarstki. Na pewno przyniesie mu to ulgę i obniży temperaturę ciała.
Jeśli podopieczny ma bezpiecznie przetrwać upał w mieszkaniu, spraw, aby było w nim nieco chłodniej. Pomoże Ci zastosowanie kilku prostych podpowiedzi:
Praktycznym sposobem na ochronę przed gorącem jest wykorzystanie urządzeń chłodzących — wentylatorów lub klimatyzacji. Pamiętaj, aby używać ich z głową i nie narażać seniora na oddziaływanie skrajnych temperatur. Na przykład przebywanie podczas upałów w klimatyzowanych pomieszczeniach, szybkie wyjście na dwór na kilka minut i powrót do domu może skończyć się chorobą górnych dróg oddechowych.
Organizm osoby starszej podczas upałów nadal potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Dostosuj dietę seniora do okoliczności. Świetnie sprawdzą się potrawy z dużą ilością wody, na przykład zupy typu chłodnik oraz lekkie sałatki, jogurt naturalny i kefir. Latem dostępnych jest wiele sezonowych owoców i warzyw, które zawierają dużo wody, a mało cukru. Należą do nich arbuzy, ogórki i pomidory.
Jako opiekunka zadbaj, aby regularnie podawać podopiecznemu mniejsze porcje. Lepiej jeść mniej, ale częściej. Uważaj na zimne napoje prosto z lodówki. Choć bardzo kuszą, mogą zaszkodzić zdrowiu seniora. Już kilka łyków może skończyć się zapaleniem krtani.
Jeśli senior długo przebywał na słońcu i skarży się na bóle głowy lub zawroty głowy, nie lekceważ tego. To mogą być pierwsze objawy udaru!
Mamy nadzieję, że dzięki podpowiedziom naszych ekspertów opieka nad seniorem w czasie letnich upałów będzie dla Ciebie łatwiejsza i unikniesz potencjalnie groźnych sytuacji.
Seniorzy mogą przejawiać negatywne zachowania, które utrudniają wykonywanie pracy opiekuna. Z tego artykułu dowiesz się, jak reagować w takich sytuacjach, zachowując empatię, cierpliwość i szacunek.
Z tego artykułu dowiesz się, jak w sposób delikatny i pełen szacunku wspierać seniora w codziennych czynnościach higienicznych, zapewniając mu poczucie komfortu i godności.
Wiek senioralny to czas, w którym działanie układu immunologicznego może być słabsze. Przeczytaj, jak możesz pomóc swojemu podopiecznemu unikać zachorowania przez cały rok.